Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 7,53 / Satış: 7,56
€ EURO → Alış: 8,92 / Satış: 8,96

73’üncü toplantıda müslüman bilim adamları anlatıldı

73’üncü toplantıda müslüman bilim adamları anlatıldı
  • 16 Aralık 2017 - 02:06

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından düzenlenen Felsefe Toplantılarının 73’üncüsün de konuşan Aksaray Bilim ve Sanat Merkezi Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmeni Abdullah Atar, “Bilimin Sahipleri: Müslüman Bilim Adamları” başlıklı bir sunum yaptı.

Konuşmasını Nobel Ödüllü Fizikçi Pierre Curie’nin “Müslüman Endülüs’ten bize 30 kitap kaldı, atomu parçalayabildik. Şayet yakılan bir milyon kitabın yarısı kalsaydı çoktan uzayda galaksiler arasında geziyor olacaktık” ifadesi üzerine kuran Abdullah Atar, bu hususla alakalı çalışma sürecinden bahsetti. 1400’lü yıllarda Avrupa’nın en büyük kütüphanesinin İngiltere’de bir Kral’ın Kütüphanesi olduğunu ve içerisinde 900 kitap bulunduğunu kaydeden Abdullah Atar, “Aynı dönemde sadece Endülüs Kral’ının şahsi kütüphanesinde 400 bin veya 900 bin kitap olduğundan bahsediliyor. Dünya bilim tarihi iki kez kıyım yaşadı. İlki Endülüs’te İspanyollar tarafından, diğeri ise Bağdat’ta Moğollar tarafından. Milyonlarca kitap yakılmış o dönem, kütüphaneler günlerce yanmış. Bugün bize kalan kitaplar, kaçırılan kitaplardır” dedi.

Atar, konuşmasında, ilk kez Müslüman Bilim İnsanları tarafından bulunan gerçekleri anlattı ve son bölümde soruları yanıtladı..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ