Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 7,53 / Satış: 7,56
€ EURO → Alış: 8,92 / Satış: 8,96

ADASK doğal yürüyüş parkurları araştırmalarına devam ediyor

ADASK doğal yürüyüş parkurları araştırmalarına devam ediyor
  • 28 Kasım 2016 - 16:07

Aksaray Dağ Arama Kurtarma ve Doğa Sporları (ADASK) kurulduğu günden beri Aksaray Tanıtımı ve doğa sporları alternatif trekking bölgelerini keşfetmeye devam ediyor.

Aksaray Dağ Arama Kurtarma ve Doğa Sporları (ADASK) açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Dünyada hızla gelişen sosyal kültürel, spor ve Turizm alanlarını, Aksaray’ımızda tanıtmak sevdirmek ve yapılacak faaliyetleri geliştirmek. Doğa sporları adı altında İlimizin Tarihi ve Turistik mekanlarında etkinlik düzenleyerek buralara halkımızın ilgisini çekmek, her hafta bir beldemize bir ilçemize veya bir köyümüze geziler düzenleyerek Aksaray’mızı tanıtmak ve tanımak, bu yıl içinde düzenlemiş olduğumuz bir çok aktivite ile diğer illerdeki Dağcı ve doğa sever insanımızı Aksaray’da görmenin mutluluğunu yaşamaktayız.

Aksaray yalnız Türkiye’nin değil, Dünya’nın sayılı cennetlerinden biri. Neden mi? Kayalara oyulmuş kiliseleri, birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış tarihi dokusu, birbirinden güzel vadileri, gölleri ve daha niceleri… Bütün bu doğal güzellikleri bünyesinde barındıran kaç şehir vardır ki? Aksaray İç Anadolu’nun doğa güzellikleri ve Rekreasyon alanları açısından çok elverişli bir ilidir. Dağları, akarsuları, yaylaları, mağaraları, vadileri ve yeraltı şehirleriyle tüm aktivitelere elverişli olması yöre halkı ve yabancı doğa hayranları için bulunmaz bir fırsattır.

Sanayileşmekte hızla ilerleyen ülkemizde Aksaray’da ilkler arasında yer almaktadır. Sanayileşen bu tip ülkelerde sağlıklı yaşam, boş zaman (Rekreasyon) kavramı çok sık gündeme gelmektedir. Sağlıklı yaşam için program yapan TV kanalları gün geçtikçe çoğalmakta , Tıp Fakültelerinde ve bazı özel sağlık kuruluşlarında Akapunktur ve Diet programlarıyla zayıflama olayları sık sık gündeme gelmektedir.

Bölge insanımızın düzensiz beslenmesi ,aşırı kilo alma , kalp ve damar hastalıklarının artması buna karşılık hareketsizlik ve spor faaliyetlerinden uzaklaşma , yörede çok ciddi ruh ve sağlık problemleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bölge insanımıza tanıtacağımız Trekking parkurları , henüz tam olarak keşfedilmemiş mağaralar,yeraltı Şehirleri vadiler ve trekking yapılabilecek parkurlar, kamp için uygun yaylalar, fotoğrafçılık için en güzel mekanlar, su sporları yapılabilecek barajlar ve göller etkin bir şekilde kullanılarak bir çok rahatsızlıklar ve problemler açısından yöre insanımıza faydalar sağlayacaktır.

Büyük kentlerin hızlı ve kalabalık atmosferine yüklenilen stres ve yorgunluktan kurtulmak rahat nefes almak doğa ile baş başa kalmak aynı zamanda spor yapmak için son yıllarda doğa sporlarına olan ilgi artmıştır. Doğa sporlarının en hafif kollarından birisi olan trekking uzun ve yorucu yürüyüş anlamına geliyor sözlük anlamı ise doğal engellerle dolu bir arazi parkurunu herhangi bir ulaşım aracı kullanmaksızın yürüyerek aşmak”

Ülkemiz coğrafi konumu ve doğa yapısı özellikleri ile her yaşta insanımızın doğa sporlarını yapabileceği bir yapıya sahiptir. Ormanlarımız ,akarsularımız, dağlarımız, barajlarımız, mağaralarımız, yaylalarımız keşfedilmeyi bekliyor doğa sporlarına ilginin artışı bizleri sevindirmektedir insanlarımızın beton yığınlarından kaçması stresten kurtulmayı ve doğa ile baş başa kalmayı istemesi doğa sporlarına ilgiyi her geçen gün biraz daha arttırmaktadır. Çevremizde bulunan doktorlar , mühendisler , üniversitedeki öğretim görevlileri, öğrenciler ve memurlar bizlerin rehberliğinde hafta sonlarında bu tip faaliyetleri gerçekleştirmemizi istemektedirler. Bu amaçla geçen hafta itibari ile Yenipınar Helvadere arasında trekking alanlarını keşfederek burada yapılacak aktiviteler için hazır olduklarını yerli ve yabancı doğa severleri için rehberlik yaparak bölgeyi tanıtmak istiyoruz. Bu vesile ile Tüm doğa severleri aktivitelerimize bekliyoruz.”

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ