Aksaray Haberleri

Aksaray Barosu Kadın Hakları Komisyonu’ndan kadın cinayetlerine tepki | haberaksaray.com
Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

Aksaray Barosu Kadın Hakları Komisyonu’ndan kadın cinayetlerine tepki

Aksaray Barosu Kadın Hakları Komisyonu’ndan kadın cinayetlerine tepki
  • 31 Aralık 2020

Aksaray Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu tarafından yapılan açıklama:

Aylin SÖZER…

Selda TAŞ…

Vesile DÖNMEZ…

29.12.2020 tarihinde, sadece bir günde, cinayete kurban verdiğimiz kadınlar. Üçü de sevgili, oğul veya başka şekilde, hayatlarına bir şekilde dokunmuş erkekler tarafından öldürüldü.

Kadına yönelik şiddetin en son noktası olan bu cinayetler, kadın cinayeti değildir. İnsan cinayetidir. Cinayet ifadesini dahi nitelemeye yönelten, iliklerimize işlemiş toplumsal cinsiyet kodlarının en şiddetli, en dehşetli görünümü olmuştur. Bu cinayetler uzun zamandır birer münferit olay olmaktan çıkmış, toplum sağlımızı, varlığımızı, geleceğimizi tehdit eden en büyük sorunumuz olmuştur.

Artık tek bir kadını dahi erkek şiddetine, cinnetine kurban vermek istemiyoruz. Artık bu ülkenin yetkili tüm organlarından etkili yasal düzenlemelerin yapılmasını, samimiyetle uygulanmasını, en önemlisi kadına yönelik eril tahakküm fikri ve hissi barındıran her türlü beyanat, davranış ve tutumdan vazgeçilmesini istiyoruz.

Bu bir terörizmdir, bu bir katliamdır, bu bir salgındır, bu en temel insan hakkı ihlalidir. Ülkemizdeki kadınların böylesine hunharca katilinin, vicdanımızca, aklımızca kabulü asla mümkün olmayacaktır. Zaman durdukça tüm varlığımızla, “kadınların yaşayabileceği bir dünya” kurma fikrimiz ve çabamız devam edecektir. Zaman durdukça cinsiyet eşitliğini, şiddetsiz dünyayı, eğitimi, yasaların ve uluslararası sözleşmelerin hakkıyla uygulanmasını haykırmaya devam edeceğiz..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ