Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,86
€ EURO → Alış: 7,68 / Satış: 7,71

Aksaray Valiliği’nden ‘yurt’ açıklaması!

Aksaray Valiliği’nden ‘yurt’ açıklaması!
  • 06.03.2019
  • 1.383 kez okundu

Aksaray Valiliği İl Özel İdaresi tarafından yapımı sürdürülen 2 bin kişilik öğrenci yurdu ile ilgili basına yansıyan kamu zararı iddialarına ilişkin açıklama yaptı.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada “İlimiz yerel televizyonlarından ART’nin 28 Şubat canlı yayın ve yerel gazetelerden Gerçek Haber Gazetesi’nin 28 Şubat baskısında yer alan haberlerle ilgili olarak aşağıdaki açıklamayı yapma gereği duyulmuştur.  İl Özel İdaresi tarafından yapımı tamamlanan 2.000 kişilik öğrenci yurdu ile ilgili,  maliyetin çok yüksek olduğu, idarecilerin beceriksizliği ve kamu zararına neden oldukları yönünde gerçeği yansıtmayan, tamamen kulaktan dolma ve mesnetsiz iddialarla ilgili olarak,  iftira şeklinde bir algı oluşturulmak istenildiği ve kamuoyunun kasten yanıltılmaya çalışıldığı müşahede edilmiştir. Söz konusu algı operasyonları, ciddiye alınmaya değer olmamakla birlikte, aşağıdaki hususların kamuoyu tarafından bilinmesinde yarar görülmektedir” denildi.

“Geçici Kabulü Yapıldı”

Yurdun yapımıyla ilgili çalışmaların değerlendirildiği açıklamada “5302 sayılı il özel idaresinin kanunun 64.maddesinde belirtildiği gibi ‘diğer kamu kurum ve kuruluşlarına ait yapım, bakım, onarım ve taşıma işlerini bedelli veya bedelsiz üstlenebilir veya bu kuruluşlar ile ortak hizmet projeleri gerçekleştirebilir ve bu amaçla gerekli  kaynak aktarımında bulunabilir ‘ maddesine istinaden o tarihte İlimizde görev yapan Valimiz, Milletvekillerimiz, İl Genel Meclis Başkanı ve İl Genel Meclisi Üyelerimiz ile Kurumumuz tarafından, ilimizde yurt bulmakta zorlandığı için hain FETÖ örgütünün eline düşen öğrencilerimizin barınma ihtiyacını gidermek için ilimizin ihtiyacı olan öğrenci yurdu yapılması kararı almıştır. Müracaatımız üzerine Milli Emlak Genel Müdürlüğünce kurumumuza öğrenci yurdu yapılmak üzere 37.500 m2  arsa 2015 yılında tahsis edilmiş, proje çalışmaları ve projenin KYK tarafından onaylanması 2016 yılında tamamlanmış, 14.04.2016 yılında ihalesi gerçekleştirilmiş, 12.05.2016 tarihinde ihale uhdesinde kalan firma ile sözleşme imzalanarak yapımına başlanılan yurt binası KDV dâhil toplam 61.188.057 TL bedelle tamamlanmış ve 26.10.2018 tarihinde geçici kabulü yapılarak teslim alınmıştır” ifadeleri kullanıldı.

“İddialar Asılsız”

Valilik yetkililerin iddiaların gerçeği yansıtmadığını vurgulayarak “Yurt binaları doğal gazla ısınmakta olup, koruma ve muhafazası da personelimiz tarafından sağlanmaktadır. Binanın Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK)’ya teslimi konusunda görüşmeler devam etmekte olup iddia edildiği gibi yıkımı da asla söz konusu değildir. Bazı basın yayın organlarında yurt ile ilgili yapılan spekülasyonlar ve iddialar gerçek dışıdır” ifadelerine yer verildi. .

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ