Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 7,65 / Satış: 7,68
€ EURO → Alış: 8,95 / Satış: 8,99

Aksaray’a 2017 yılında 532 yeni girişimci kazandırıldı

Aksaray’a 2017 yılında 532 yeni girişimci kazandırıldı
  • 26 Aralık 2017 - 17:18

Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile Aksaray Ticaret Sanayi Odası iş birlikteliğinde Ticaret Sanayi Odası’nda girişimcilik semineri gerçekleştirildi..

Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile Aksaray Ticaret Sanayi Odası iş birlikteliğinde Ticaret Sanayi Odası’nda girişimcilik semineri gerçekleştirildi.

Bugüne kadar Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından 22.si tertip edilen Uygulamalı Girişimcilik Eğitim Programı kapsamında toplam 532 kursiyer Başarılı bir şekilde kursu tamamladı.

Aralarında Aksaray Ticaret Sanayi Odası, Aksaray Ticaret Borsası, Aksaray Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, Engelli Anneler Derneği, Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü, Aksaray Girişimci İş Kadınları Derneği, MÜSİAD ve İlçe Belediyeleri ile çok sayıda Sivil Toplum Kuruluşu iş birlikteliğinde gerçekleşen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi kurslarında 20’yi aşkın uzman tarafından eğitimler verildi.

Bölgemizde girişimciliğin yaygınlaştırılması çalışmaları kapsamında kurumlarla işbirliği içerisinde gerçekleştirilen kurslarda başarıyla tamamlayanlar 532 kişi çalışma hayatına yeni girişimciler olarak dahil oldu.

BÜTÜN ÇALIŞMALARIMIZIN ÖZNESİ HER ZAMAN DEZAVANTAJLI GRUPLARIMIZ OLMUŞTUR

Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mahmut AKKUŞ konuşmasında 22.sini tertip ettiğimiz 532 kursiyerin mezun olduğu girişimcilik kurslarımızda 58 eski hükümlü 85 engelli vatandaşımız 217 kadın 315 erkek olmak üzere toplam 532 kursiyerimiz yeni girişimciler olarak Aksaray İlimizde çalışma hayatına dahil olacaklar kendi işlerinin patronu olarak aynı zamanda yeni iş yerlerinin açılması ile birlikte istihdam alanları oluşmasına katkı sağlayacaklardır. Bugüne kadar il ve ilçe merkezlerinde Aksaray merkezde 12, Eskil İlçemizde 1, Gülağaç İlçemizde 3, Güzelyurt İlçemizde 3, Ortaköy İlçemizde 2, Sarıyahşi İlçemizde 1 olmak üzere toplam 22 program düzenlenmiştir.

ENGELLİLERE HİBE DESTEĞİ 50.000 TL’ye YÜKSELTİLDİ.

Bilhassa 29 Aralık 2017 tarihinde sona erecek olan eski hükümlü ve engelli vatandaşlarımızın kendi işlerini kurmaları halinde verilecek hibe destek projesi kapsamında 2016 yılında sadece iki kişi proje verirken bugün bu rakam 70’e kadar ulaşmıştır. Temennimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın talimatlarıyla 50 bin TL’ye kadar çıkartılan engelli vatandaşlarımızın kendi işlerini kurmaları halinde alacağı bu desteğin sayısının İlimizden çok sayıda olması yönündedir. Bu nedenle Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü olarak ivedilikle engelli vatandaşlarımıza girişimcilik kurslarına verdik. Ayrıca proje konusunda da gerekli destekleri sağlıyoruz. İnşallah engelli vatandaşlarımız kendi işlerinin patronu olacaklardır.

KADINLAR, GENÇLER, ENGELİLER TEŞVİKTEN 18 AY YARARLANACAK

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın talimatları ile başlatılan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Jülide SARIEROĞLU’nun öncülüğünde yürütülen milli seferberlik kapsamının 2. ayağı kapsamında engelli vatandaşlarımıza kadınlarımıza ve gençlerimize çok sayıda teşvikler söz konusudur. Bilhassa özel politika gerektiren grupların işgücüne katılımlarını arttırmak adına pozitif ayrımcılığı desteklemeye devam ediyoruz. 18-25 yaş arası gençlerimize kadınlarımıza ve engellilerimize teşvikten 18 ay yararlanabilme imkânı sunulacaktır. İstihdam teşviki 31.12.2020 tarihine kadar uygulanacaktır.

Ayrıca engelli vatandaşlarımız için 36.000 TL olan hibe desteği Cumhurbaşkanımızın talimatları ile 50 bin TL’ye çıkarılmıştır.

2018 YILINDA 5.000 ENGELLİ İSTİHDAMI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Jülide SARIEROĞLU’nun vermiş olduğu müjde ile 2018 yılında kamuya 5.000 engelli kardeşimizin ataması gerçekleşecektir. Engelli vatandaşlarımızın almış oldukları puanları 4 sene boyunca geçerli olması sağlanmıştır. 2018 Martta 2.500 kişilik 1 atama diğer atama ise 2.500 olmak üzere toplamda 5.000 engelli vatandaşımız 2018 yılında istihdam edilecektir.

Programda konuşan Ticaret Sanayi Odası Başkanı Ahmet KOÇAŞ, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın Rifat HİSARCIKLIOĞLU’nun belirttiği üzere girişimcilik insanın riskle imtihanıdır. Herşeyini gözü kapalı ortaya koymak değildir. Girişimciliğin temelinde piyasada boşluğu görme yapılacak girişimin tanımı ve analizini yapma finansal ve stratejik fırsatları kollama girişimi doğru yerde konumlandırma sizler de girişimciliğin özlük bu değilmidir.   Kararlı olun kararlı olduğunuza herkesten önce kendinizi inandırdın dedi.

PROGRAMDA 60 YENİ KURSİYERE GİRİŞİMCİLİK SERTİFİKALARA DAĞITILDI

Eski Hükümlü ve Engelli vatandaşlar hibe destek projeleri hakkında bilgilendirildi.

Girişimcilik semineri ile bugüne kadar sertifika almaya hak kazanmış kişilerin Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından birebir takip edileceği ve mutlaka bu belgelerin istihdamı ve yatırıma dönüşmesi gerektiği belirtildi.

Girişimcilik sertifikası alarak işyeri açan başarılı girişimciler girişimcilik sertifikası sonrası nasıl bir yol izlediklerini ve elde ettikleri tecrübe ve deneyimleri yeni mezunlara anlattılar.

Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası konferans salonunda düzenlenen programı Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet KOÇAŞ, Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mahmut AKKUŞ, Aksaray Merkez İlçe Başkanı Hamza AKTÜRK, KOSGEB Hizmet Merkezi Müdürü Hakan KOÇAK, Aksaray Girişimci İş Kadınları, Derneği Hatice ŞAHİN EROĞLU ile Engelli Anneler Derneği, Gönül Dostları Derneği, MÜSİAD, Ticaret Borsası, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve İlçe Belediyelerinden temsilcileri katıldı

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ