Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

Aksaray’da 7 kadın altınlarını satıp iş kurdu, siparişlere yetişemiyorlar

Aksaray’da 7 kadın altınlarını satıp iş kurdu, siparişlere yetişemiyorlar
  • 03 Nisan 2021

Aksaray’da, 9 ay önce altınlarını satıp, ‘Güçlü kadınlar, mutlu yarınlar’ sloganıyla kooperatif kuran 7 kadın girişimci, kısa sürede ortak sayısını 15’e çıkardı.

Kadın girişimciler, 2 ay önce faaliyete geçirdikleri atölyede pantolon ve minder dikiyor. 40 kişiye de istihdam sağlayan girişimciler, siparişlere yetişmekte zorluk çekiyor. Kooperatif Başkanı Nevin Aydın ise “3 katlı 150 metrekarelik atölyemizde günde 1000 kadın pantolonu ile 1500 minder imal ediyoruz” dedi.

DHA’da yer alan habere göre, Aksaray’da altınlarını satarak kooperatif kuran 7 kadın girişimci, atölyelerinde pantolon ve minder dikiyor, siparişlere ise yetişmekte zorlanıyor.

ALTINLARINI SATTILAR

Kentte yaşayan 7 kadın girişimci, kendi iş yerlerini kurmak için altınlarını satarak, ‘Kadın Girişimi ve Üretim Kooperatifi’ adı altında kooperatif kurdu. Kısa sürede ortak sayısını 15’e çıkaran kadın girişimciler, 3 katlı 150 metrekarelik alanda tekstil atölyelerini oluştururken, pantolon ve minder üretimine başladı.

“İKİ BÜYÜK FİRMAYLA SÖZLEŞME YAPTIK”

Üretime 2 ay önce başladıklarını hatırlatan Kooperatif Başkanı Nevin Aydın, ”Biz 7 kadın ortak olarak 9 ay önce kooperatif kurduk. Kooperatifimiz Ticaret Bakanlığı tarafından onaylandı. Bu sırada ortak sayımız 15’e çıktı. Biz burada kadınlar olarak, küçük sermayelerimiz bir araya getirdik. Bunu, gurur duyarak söylüyorum. Evdeki birikimleri bilezik ve çeyrek altınlarımızı satıp kooperatifimizi oluşturduk. İstanbul’da 2 büyük firmayla görüşüp iş sözleşmeleri yaptık. 3 katlı 150 metrekarelik atölyemizde günde 1000 kadın pantolonu ile 1500 minder imal ediyoruz” diye konuştu.

“25 İŞÇİYE İSTİHDAM SAĞLADIK”

İstanbul’a iş görüşmesine gidip, kadın girişimci kooperatifi olduklarını söylediklerinde herkesin yakından ilgilendiğini belirten Aydın, ”Anadolu’dan İstanbul’a gidip kadın girişim ve üretim kooperatifi olduğumuzu söyleyince bize tüm kapılar açıldı. Bunun yanında kendi tesisatını bizim atölyeye kurarak destek olan kişiler de oldu. 2 ay önce üretime başladık. Şu an atölyemizde 15 kadın ortakla birlikte İŞKUR’un desteğiyle 10’u erkek 25 işçiye istihdam sağlamış olduk. Arkadaşlarımızdan bazıları kız meslek lisesi giyim bölümü mezunudur. Bunun yanında genç ve bu işin okulunu okumuş, moda tasarımcımız da var. Burada el ele verip, iyi bir ekip oluşturarak hem çizim ve tasarımlar yapıyoruz hem de dikiyoruz” dedi.

“GÜN GEÇTİKÇE KADIN OLARAK GÜÇLENİYORUZ”

‘Güçlü kadınlar, mutlu yarınlar’ sloganıyla kooperatif kurmak için yola çıktıklarını dile getiren Nevin Aydın, ”Türk toplumunda kadının güçlü olması gerekiyor. Aksaray’da ve Türkiye genelinde kooperatif işinde örnek oluruz, diye yola çıktık. Bu konuda başarılı olduğumuza inanıyoruz. Daha güzel projelere imza atacağız ve kadınlar olarak daha güçlü olacağımız inancı içindeyiz ve gün geçtikçe kadınlar olarak güçleniyoruz” ifadelerini kullandı.

“BİR ARAYA GELEREK GÜZEL İŞLER BAŞARDIK”

Selçuk Üniversitesi Moda Tasarımı Bölümü mezunu Hatice Sunamak da ”Biz 7 kadınla başladığımız bu işte, 40 kişiye ulaşmayı başardık. Aldığımız siparişler sonrası yoğun çalışıyoruz. Biz bu işte daha yolun başındayız. Buraya hep beraber tırnaklarımızla kazıyarak, bir araya gelip, güzel işler başardık” değerlendirmesinde bulundu..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ