Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

Alan adı piyasasında şok: TeknoClouds’ta büyük vurgun iddiası!

Alan adı piyasasında şok: TeknoClouds’ta büyük vurgun iddiası!
  • 06 Temmuz 2021

Birçok kişinin ucuz fiyatları nedeniyle alan adı kaydı için kullandığı TeknoClouds’a kayıtlı alan adlarına ulaşılamıyor. Ücreti alınan bazı alan adlarının ise askıya alındığı görüldü. Konu hakkında firmadan bir açıklama gelmezken, firma sahibinin sosyal medya hesaplarını kapattığı ortaya çıktı.

Türkiye’de binlerce insanın ucuz fiyatlarından dolayı alan adı (domain) kayıt ederken kullandığı TeknoClouds firmasına ulaşılamıyor. TeknoClouds’a kayıtlı bazı domainlere ulaşılamazken, ücreti ödenen birçok alan adının askıya alındığı görüldü.

Söz konusu olaya firma tarafından çözüm üretilmemişken, firmanın internet sitesindeki destek sistemi ve canlı destek seçeneklerinin kaldırıldığı ortaya çıktı. Ayrıca firmanın e-postalara ve telefonlara cevap vermediği öğrenildi.

Firma müşterilerine en son bir e-posta atarak genel bilgilendirme yaptı. Firmanın kendi beyanına göre kayıt ettikleri alan adlarının %10’u iptal edilmiş durumda.

Sevgili müşterilerimiz,

TeknoClouds olarak zor bir dönemde olduğumuzu biliyoruz.

Sistemimizde yer alan aktif 39,000~ adet etki alanı tespit edilmiştir.

Bunların ortalama %10 kısmı iptal durumundan etkilenmiş durumundadır. İlk önceliğimiz olarak aktif ve kullanılabilir, Transfer edilebilir etki alanları hakkında size öncülük sağlamaktadır. Tüm kullanılabilir etki alanlarının epp kodunu panelden talebiniz üzere eposta adreslerinize iletmeye çalışmaktayız. Normalden daha yoğun olması gecikmelere sebep olmaktadır.

Yaşanan sorunun ardından TeknoClouds firmasının sahibi Bayram Konaçoğlu’nun ise sosyal medya hesaplarını kapattığı tespit edildi.

Firmanın mağdurlarının ‘R10.net‘ gibi forumlarda şikayetlerini dile getirerek, haklarını aramaya çalıştığı görülürken, firmanın kendisini şikayet eden müşterilerin hesaplarını sildiği iddia edildi.

TeknoClouds müşterisi olan bazı kullanıcılar ise firmanın bulunduğu adrese gittiklerini ancak firmanın 2 ay önce adresten taşındığını öne sürdü.

Yine TeknoClouds’ta yaşanan sorunların aynısının DomainTR firmasında da yaşandığı ileri sürüldü. Kullanıcılar, DomainTR firmasının alan adlarını (domain) sildiğini belirtti.

NE OLDU?

Ticari ünvanı “REGNET İNTERNET TELEKOMÜNİKASYON HİZMETLERİ PAZ. VE TİC. LTD. ŞTİ. Olan TeknoClouds normal fiyatı ortalama 8-10 dolar olan domain kayıt ücretini 4 dolar gibi bir rakamdan satmaya başladı. Uygun fiyat sayesinde bir çok kullanıcının ilgisini çeken firma yaklaşık 39 bin alan adını sistemlerinde tuttuğunu belirtiliyor.

DOMAİNİ NASIL UCUZA SATIYORLAR?

Firmanın yasal olmayan yollarla haksız kazanç sağladığı iddia edildi. Bu nedenle kullanıcılara ucuz domain sattığı belirtildi.

Firmanın ucuza domain kayıt etme metodu nedir? Yasal mı?

– Bu firma yasal bir yöntemi kötüye kullanıyor. Ücretsiz alan adı alma vb. diye aratırsanız bu durumun Youtube’da videoları bile var. Yöntem şöyle; Microsoft‘un Azure platformunda deneme hesabı oluşturuyorlar, ya da satın alıyorlar. Buradaki deneme kredisini kullanarak Azure App Service üzerinden domain kaydediyorlar. Sonra bunu müşteriye para ile satıyorlar. Yani yasal bir yöntemi illegal amaçla kullanıyorlar. Microsoft’u dolandırıyorlar diyebiliriz. Siz kendi panellerinden bir işlem yaptığınızda ise bu işlemi sıraya alıp, manuel olarak Azure’de kullandıkları hesaba girip gerçekleştiriyorlar. Mesela transfer taleplerinde işlem tamamlandığında çoğu firmada anında panele düşer. Bunlarda bir gün sonra yavaş yavaş domainler panele düşmeye başlıyor. Whois gizliliği talebi yapıyorsunuz, bir süre sonra gerçekleşiyor.

Kısaca Azure’den bedava aldıkları domainleri kullanıcıya para karşılığı satıp sanki registrar (yazman) firmanın bayisiymiş gibi davranıyorlar.

Bu noktada deneyimli kullanıcılar dahil şu noktada oltaya takıldı. Azure yazman olarak Wild West Domains‘i (WWD) yani Godady‘nin bayilik ayağını kullanıyordu ki bu durum normal çünkü Godady çok büyük bir yazman. Firma, biz WWD bayisiyiz diye reklam yaptı. Bu durum doğru, zira console.reg.net.tr domainleri WWD altyapısına bağlıydı, bayi olmadan bu altyapıya bağlanamazsınız.

Burada WWD hakkında biraz bilgi vermek lazım. WWD bazen çok düşük fiyatlarla, hatta GoDaddy‘den bile düşük fiyatlarla satış yapılmasına izin verir. Bu sayede yeni bayilik almış ve reseller adını verdiğimiz bayiler müşteri toplar. Mesela 2017 civarlarında FXDomains vardı. WWD bayisiydi ama fiyatları GoDady’den bile daha düşüktü. Bu konuda pek çok örnek var. Hepsi şu an büyük firmalar sayılır. Aslında burdan GoDady karlı çıkıyor. Çünkü bünyesindeki alan adı sayısı artıyor, itibar kazanıyor.

Fakat burada durum hep güllük gülistanlık değil. İlk sene ettiği zararı WWD bayileri yenilemede çıkarır. Bu bilinen bir şey. O yüzden WWD bayilerinin davranışı da bilinir. Firma oyunu buna göre kurdu. İlk alım çok ucuz, yenileme çok pahalıydı. Yani WWD bayisi olmaması için hiç bir şüphe oluşmadı. O zamanlar bu oyun fark edilmedi tabi… Azure’de şöyle bir durum var. Deneme kredisiyle aldığınız domaini uzatmanıza izin vermiyor. O dönemler uzatma yapmak isteyenlerde zaten uzatma yapamadı. Yüksek fiyatlarla domaini başka bir yazmana/bayiye taşımaya zorladı firma.

Fakat bu durum şüphe yaratmaya başlayınca (R10 vb. bir çok webmaster forumunda şikayetler artmaya başlayınca) firma Azure üzerinden domain almadığını ispatlamak için yenileme yapmak isteyenlerin domainini yine manuel olarak kendi WWD bayiliklerine taşıdılar ve uzatmaları yapmaya başladılar. Bu noktada hepimiz kampanya bitti mesajları almaya başladık. Domainlerin yenileme fiyatlar falan arttı. Ama kendi bayilikleri panele entegre olduğundan yenilenen domainlerde API işlemleri çalışmaya başladı. Whois gizliliğinin anlık işlemesi, anlık nameserver değişimi gibi. Ancak yine uygun fiyatlardan alınan yeni kayıt/transferlerde ise gecikmeler devam etti.

Kısaca kayıtları bedava şekilde illegal yapmaya devam ettiler, yıllık yenileme/uzatmaları da yüksek fiyatlara kendi bayiliklerinden yaptılar. Asıl vurgunu kayıt ve transferlerden yaptılar.

Fakat bu durum dikkat çekti tabi. Azure 1 Temmuz’da alan adı fiyatlarına zam yaptı. Muhtemelen zarar ettiklerini fark ettiler ve sistemlerini incelediler. Bu tip hesapları fark ettiler. Sonrasında teker teker bu tarz kötü kullanıma yol açan hesapları kapatmaya başladılar. Alan adlarını iptal ettiler. Tabi burada WWD’de zarar etmeye başladı. Onlarda zarar tazmini için iptal edilen alan adlarını kendi satmaya ya da zarar tazmin eden registar (yazmanlara) yığın şeklinde satmaya başladı.

Ortada illegal bir durum olduğundan dolayı firma zaman kazanmak ve müşterileri kendinden uzaklaştırmak için onları ICANN gibi kuruluşlara atmaya başladı. Müşteriler ICANN ile zaman kaybederken kendileri muhtemelen bazı Azure hesaplarını sahte kimlikle falan kurtardı ve 4. mailde bazı domainler geri geliyormuş, bilmiyoruz olabilir şeklinde bakın çalışıyoruz mesajı verdi. Tabi her mailde yok ICANN ile yok ana yazman Verisign ile konuşuyoruz diye hala zaman kazanmaya çalışıyorlardı. Gönderdikleri sözleşme geçersizdi mesela.

Alan adlarına (domainlerine) ulaşamayan kullanıcılar ne yapmalı?

– Yazmana ulaşmalı yani WWD’e. ICANN bu noktada başvurulabilecek en son merci. WWD destek vermez ise ICANN devreye girer. Ortada bir dolandırıcılık olduğundan ICANN zaten cephe alacaktır ve WWD’yi koruyacaktır. O yüzden konuyu WWD’nin değerlendirmesi gerekli. change@godady.com adresine kimlik sureti, domain adresleri, faturalarla beraber İngilizce olarak durumu net açıklayan bir mail atılırsa WWD durumu değerlendirip dönüş yapacaktır. Eğer WWD sorunu çözmez ise bunun ispatı ile beraber ICANN’a başvurulmalı.

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Altenen dedi ki:

    Hacklendi teknoclouds. https://mirror-h.org/zone/2906864/

  2. osman bey dedi ki:

    bunlar çakal hocam hırsızlıktan farkı nedir bu olayın? çok güzel değinmişsiniz tebrik ediyorum, domainimi halen kurtaramadım yazık millete.

YORUM YAZ