Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,79 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,40 / Satış: 7,43

Ameliyatla aşırı terlemeye son

Ameliyatla aşırı terlemeye son
  • 08.12.2016
  • 1.745 kez okundu

İnsanların sosyal ve psikolojik açıdan günlük hayatını olumsuz etkileyen, avuç içleri ve koltuk altında oluşan aşırı terlemeye, 40 dakika da son veren “SEMPATEKTOMİ” ameliyatı Aksaray Devlet Hastanesinde yapılmaya başlandı.

İnsanların sosyal ve psikolojik açıdan günlük hayatını olumsuz etkileyen, avuç içleri ve koltuk altında oluşan aşırı terlemeye, 40 dakika da son veren “SEMPATEKTOMİ” ameliyatı Aksaray Devlet Hastanesinde yapılmaya başlandı.

Avuç içlerinde ve koltuk altlarında aşırı terleme şikayetleriyle hastanesine başvuran genç hastaya, ADH Göğüs Cerrahı Op.Dr. Mehmet Ali Eryazgan tarafından kapalı (VATS) yöntemi ile terlemeyi önlemeye yönelik ilk “SEMPATEKTOMİ” ameliyatı yapıldı.

40 DAKİKA DA TERLEMEYE SON

         ADH Göğüs Cerrahı Op.Dr. Mehmet Ali Eryazgan, tıbbi tedavi yöntemleri ile sonuç alınamayan aşırı terleme rahatsızlığına, 40 dakika da son verildiğini ve “ SEMPATEKTOMİ ” adı verilen ameliyatın Aksaray Devlet Hastanesinde başarı ile yapıldığını açıkladı.

Göğüs Cerrahı Op.Dr. Mehmet Ali Eryazgan, aşırı terleme ve ameliyatı ile ilgili olarak şunları söyledi.

Avuç içlerinde ve koltuk altlarında görülen aşırı terleme, hastaları sosyal ve psikolojik açıdan günlük hayatlarını olumsuz etkiler. Üniversite öğrencisi Muhammet İnan (20) isimli hastamız benzer şikayetler ile hastanemize başvurdu. Genel anestezi altında hastamızın her iki koltuk altında 2’şer cm’lik kesiler ile girerek, yaklaşık 40 dakikalık bir operasyonla kapalı (VATS) yöntemi ile SEMPATEKTOMİoperasyonu yaptık. Terleme bölgesine giden sempatik sinir düğümlerini koter ile yaktık. Hasta bir gece hastanemizde müşahade altında tutulduktan sonra el ve koltuk altında kurulukla taburcu ettik. Bu yöntemle hastamız aşırı terleme rahatsızlığından tamamen kurtulmuş oldu. Hastanesinde VATS yöntemi ile terleme ameliyatını ilk kez gerçekleştirdik. Hastaların talebi olması halinde de terlemeyi önlemeye yönelik “ SEMPATEKTOMİ ameliyatını bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Kapalı yöntemle terleme ameliyatı olan Muhammet İnan’da,  ameliyatı gerçekleştiren Göğüs Cerrahı Op.Dr. Mehmet Ali Eryazgan’a teşekkür ederek şunları söyledi:

Aksaray Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde öğrenciyim. Ailem Samsun’da yaşıyor. Avuç içlerimde ve koltuk altlarımda aşırı terleme meydana geliyordu. Günlük hayatımda olumsuzluklar yaşıyordum. Terlemeden dolayı arkadaş ortamına girmekten çekiniyordum.. Daha önce tıbbi tedavi olmama ve ilaç kullanmama rağmen aşırı terleme rahatsızlığımdan kurtulamamıştım. Aksaray Devlet Hastanesinde Göğüs Cerrahı Op.Dr. Mehmet Ali Eryazgan’a muayene oldum. Doktorum terlemeyi önlemek için kesin çözüm yolu olarak bana kapalı ameliyat önerdi. Ameliyat olmaya karar verdim. Ameliyat sonrası bir gece hastanede kaldım. Ertesi gün koltuk altlarımda ve avuçlarımda oluşan terleme sona erdi. Yıllardır yaşadığım aşırı terleme rahatsızlığından 40 dakikalık bir operasyonla kurtuldum. Ameliyatı gerçekleştiren doktorum Op.Dr. Eryazgan’a teşekkür ediyorum” dedi.

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ