Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 9,28 / Satış: 9,32
€ EURO → Alış: 10,80 / Satış: 10,85

ASÜ’de yürütülen kanser çalışmalarına Tübitak’tan destek

ASÜ’de yürütülen kanser çalışmalarına Tübitak’tan destek
  • 04 Ekim 2021

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoteknoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Algı ve ekibinin, kanser teşhis ve tedavisini bir arada gerçekleştirebilecek ilaç öncüsü malzeme geliştirme projesi, TÜBİTAK’tan destek aldı.

Kanserin her yaşta karşılaşılabilecek bir hastalık olduğunu söyleyen Prof. Fatih Algı, teşhis edilmediği takdirde bu hastalığın ölüme neden olduğunun artık herkes tarafından bilindiğini ve konuya yönelik olarak yapılan tüm araştırmaların, önem ve aciliyet bakımından ilk sıralarda yer aldığını belirtti.

Kanserin, DNA hasarı sonucu hücrelerin kontrolsüz veya anormal bir şekilde büyümesi ve çoğalması ile karakterize edilen hastalıkların bütünü olduğunu ifade eden Prof. Algı, günümüzde hastalığın yaygın olarak ameliyat, kemoterapi ve radyoterapi ile tedavi edilmeye çalışıldığını anımsattı.

Kanserin teşhisi ve tedavisi için uygulanan her stratejinin kendine özgü ajanlarla yapıldığını, ayrı ayrı işlemler gerektirdiğini ve bu durumun toplam maliyeti önemli ölçüde arttırdığını kaydeden Algı, “Bu nedenle teşhis ve tedavi işlemlerini birlikte yapabilen ve ‘teranostik’ adı verilen malzemelerin geliştirilmesi son derece önemli. Geliştirilecek ilaç öncüsü maddelerin hem tümör tedavisinde hem de enfeksiyona neden olan zararlı bakterilerin ve hatta virüslerin giderilmesinde etkili olabileceğini düşünüyoruz. ‘Kemilüminojenik Teranostikler’ başlıklı projemize, Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı (1001) kapsamında, TÜBİTAK tarafından destek verilecek. Biz, bu türden seçkin ve zorlu projelerin ASÜ’de gerçekleştiriliyor olmasından dolayı da ayrıca heyecan duyuyoruz” dedi.

Projede Prof. Dr. Fatih Algı ile birlikte, Doç. Dr. Melek Pamuk Algı, Dr. Öğretim Üyesi Tuğçe Karaduman, Öğretim Görevlisi Ömer Sonkaya, Mühendis Caner Soylukan, Hatice Esma Soylukan ve Alihan Toksoy da görev alıyor. Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) GEBİP üyesi de olan Prof. Algı’nın halen devam eden iki TÜBİTAK projesinin yanı sıra, Enerji Bakanlığı tarafından finanse edilen bir iş birliği projesi de bulunuyor.

ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, böylesi önemli bir çalışmayı yürüten Prof. Fatih Algı ve ekibine başarı dileklerinde bulundu.

blank
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ