Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,75 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,66 / Satış: 7,69

Çakılı çivileri yok dediler, sata sata bitiremediler

Çakılı çivileri yok dediler, sata sata bitiremediler
  • 27.03.2018
  • 838 kez okundu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aksaray İl Başkanı Ramazan Koçak yayınladığı basın bildirisinde şu ifadelere yer verdi:

“Şeker Fabrikalarının kapatılmasını protesto ermek için Bor Şeker Fabrikasındaki yapılan eyleme Aksaray İl Örgütü olarak katılıp destek verdik.

AKP iktidarında meydanlarda, çakılı çivileri yok dediler. Sata sata bitiremediler. Bunlar miras yediler, bunlar hayırsız evlatlardır.AKP iktidarında tam bir özeleştirme talanı yapılmaktadır. En son 14 şeker fabrikasını da satışa çıkardılar.

Şeker pancarının ülke ekonomisinde ki yeri oldukça önemlidir. Şeker fabrikalarında otuz beş bin civarında işçi istihdamı edilmekte ve yüz binlerce çiftçi ailesi geçimini şeker pancarı tarımından sağlamaktadır. Aynı zamanda yem, ilaç, nakliye, hizmet gibi sektörlerle de iç içe geçmiş tarım, tarımsal sanayi, işlenmiş temel gıda ürünleri ve istihdam gibi değişik disiplinler ile de bütünlük göstermektedir. Şeker pancarı üretimi; bitkisel ve hayvansal üretimin gelişmesi ile toprakların fiziki yapıları ve ekolojik dengenin iyileşmesine katkı sağlamaktadır. Şeker pancarı, alternatif şeker ürünlerine göre dış pazar değeri ve tarıma dayalı sanayiler arasında verimlilik, karlılık ve katma değer yönünden oldukça fazla üstünlüğe sahiptir. Milli ekonomiye yüksek miktarda katma değer sağlamakla beraber bu sektörde ki istihdam alanı oldukça fazladır. Şeker pancarı çiftçiyi tarlaya ve köye bağlayan ailenin tüm fertlerine çalışma imkanı sağlayan bir sektördür. Bugün AKP iktidarı tarafından şeker fabrikalarının özelleştirme kapsamında satışının yapılacak olmasına hep bir ağızdan ve yüksek sesle hayır demeliyiz. Kendilerine yerli ve milli diyenler yine milletin karşısında, işçinin karşısında, çiftçinin karşısında pozisyon almış, nişasta bazlı şeker üreten yabancı firmaların baskısı nedeniyle şeker fabrikalarını bugün özelleştirecek; yarın kapatacaklardır. Yüz binlerce insanın ekmeğini elinden alacakları gibi yurttaşlarımızı da kanserojen olan nişasta bazlı şekere mahkum edeceklerdir. Bir tarım kenti olan Aksaray’dan AKP yöneticilerine sesleniyoruz. Bu niyetinizden biran evvel vazgeçin. Çiftçi çocukları olan bizler; şeker fabrikalarında çalışan işçi kardeşlerimizin ve şeker pancarı tarımı ile uğraşan çiftçilerimizin ekmeklerine sahip çıkacakları haklı davalarında sonuna kadar yanlarındayız.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ