Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Çanakkale’yi çok iyi anlamak gerekiyor

Çanakkale’yi çok iyi anlamak gerekiyor
  • 29.03.2019
  • 5.568 kez okundu

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Türk İslam Kültürü Öğrenci Topluluğu’nun düzenlediği etkinlikte, “104’üncü Yılında Çanakkale Ruhu” konulu bir konuşma yapan Öğretim Görevlisi Ahmet Nedim Kilci, tarihin iyi okunması ve aziz vatanın kahramanlarını unutmamak gerektiğini vurguladı.

ASÜ Konferans Salonu’nda, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayhan Özçifçi, akademisyenler ve öğrencilerin takip ettiği konferansta, bir Mehmetçiğin tertemiz alnından vurulup mübarek vatan toprağına düştüğü gün değil, unutulduğu gün öldüğünü kaydeden Kilci, ecdadına ve tarihine duyarlı bireyler olmanın önemine ve Çanakkale’yi çok iyi tanımanın gerekliliğine dikkat çekti. Mondros Ateşkes Antlaşmasından sonra İngilizlerin, Anadolu’nun dört bir yanını işgal ederken çok zorlandıklarını belirten Kilci, sebebini ise şu şekilde açıkladı: “O dönem İngilizler kendi kamuoyu önünde ‘Anadolu işgaline kendi İngiliz çocuklarımızı götürecek miyiz?’ şeklinde bir referanduma gidiyor. Çıkan sonuç çok ilginç; Yüzde 96 ile hayır… Üstelik bir annenin oy pusulası üzerine yazdığı mektup, o dönemde İngiltere’de hükümet krizine neden oluyor. Anne o mektubunda, ‘Benim artık Gelibolu’da öğütülecek evladım yok’ diyor. Zaten bu nedenle uşak olarak ülkeye Yunanlılar geldi” dedi. Öğretim Görevlisi Kilci, Çanakkale’nin Türkiye Cumhuriyeti’nin önsözü olduğunu ve tarihinin de 18 Mart’tan başlatılmasının doğru olmadığını belirtti. Kilci, fotoğraf, belge ve videolarla gerçekleştirdiği sunumunun ardından, Çanakkale’yi sadece gezmek için ziyaret etmenin doğru olmadığını, anmaktan daha çok anlamak gerektiğini kaydetti.

Topluluk Danışmanı Araştırma Görevlisi Derviş Koç’un da kısa bir konuşma yaptığı program, Mehter gösterisi ile tamamlandı..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ