Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 7,34 / Satış: 7,37
€ EURO → Alış: 8,67 / Satış: 8,70

Farkında olduğunuz kadar yaşarsınız

Farkında olduğunuz kadar yaşarsınız
  • 29 Nisan 2017 - 00:04

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) PDR Topluluğunun düzenlediği organizasyon kapsamında, “Gerçek Özgürlük” başlıklı bir konferans veren Doğan Cüceloğlu, farkında olmanın önemine vurgu yaptı..

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) PDR Topluluğunun düzenlediği organizasyon kapsamında, “Gerçek Özgürlük” başlıklı bir konferans veren Doğan Cüceloğlu, farkında olmanın önemine vurgu yaptı.

Yazar Polat Doğru ile birlikte son derece renkli bir anlatımla 2 saati aşkın süren konferans, öğrenciler tarafından büyük ilgi gördü. ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin’in selamlama konuşmasının ardından sahneye gelen Cüceloğlu, kişinin ancak farkında olduğu kadar bir hayat yaşayabileceğini belirtti. Veli grupları görüşmeleri için okullardan aldığı davetlerde karşılaştığı manzaralardan örnekler sunan Doğan Cüceloğlu, “Gittiğimde velilerin yüzde 85’inin anneler olduğunu görüyorum. Anneler ilgili bir şekilde konuşmamızı beklerken, babalar da benzer bir tavır olmuyor. Onlar toplantıya gelmemiş de, getirilmiş gibi duruyorlar” dedi. Cüceloğlu, şöyle devam etti, “İlkokuldaki bir öğrenciye ‘Ahmet bey 92 sene yaşadı, Behice hanımsa 78 yıl yaşadı. Bunlardan hangisi daha çok yaşamıştır?’ diye sorduğunuzda, cevap 92 yıl yaşayan Ahmet beyin daha çok yaşadığı şeklinde olacaktır. Ama ömrü boyunca Ahmet Bey’in farkında olduğu detay sayısı yüz; Behice Hanımın farkında olduğu detay sayısı ise 4 bin 800. Olaya bir de bu açıdan bakarsak, kimin daha çok yaşadığına dair manzara değişecektir.” Hayatın “şimdi-burada” yaşandığını, önemli olanın bu kavramların nasıl algılandığı olduğunu söyleyen Doğan Cüceloğlu, “Bir insan vardır, 30 saniye bir yere bakar ve bir cilt kitap yazar; bir insan da vardır bakar ama bir şey göremez ve geçip gider. Farkında olduğunuz kadar yaşarsınız” dedi.

Konferansın ardından Doğan Cüceloğlu ve Polat Doğru’ya katılımları anısına plaketleri takdim edildi..

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ