Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 7,57 / Satış: 7,60
€ EURO → Alış: 8,94 / Satış: 8,97

Festival, Aksaray’ı 800 yıl öncesine götürdü

Festival, Aksaray’ı 800 yıl öncesine götürdü
  • 28 Eylül 2018 - 02:59

Selçuklu’dan günümüze buram buram tarih kokan kültür şehri Aksaray’da düzenlenen 2. Kılıçarslan temalı 33. Ihlara Kültür Sanat ve Spor festivali tarihi bir şölen havasında geçti.

Dünya Etnospor Konfederasyonu, Okçular Vakfının ve Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu katkılarıyla düzenlenen Ihlara Kültür ve Spor festivalinin 6’ncı gününde gerçekleşen etkinliklerine Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Haydar Ali Yıldız, TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkanı Hakan Kazancı, Vali Aykut Pekmez, AK Parti Milletvekili Cengiz Aydoğdu, Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Altınsoy, Merkez İlçe Başkanı Hamza Aktürk ile birlikte kamu kurum ve sivil toplum örgüt temsilcileri katıldı.

2. Kılıçarslan temalı 33. Ihlara Kültür Sanat ve Spor festivali Aksaray Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleşti. Binlerce kişinin katıldığı festival, Aksaray Belediyesi hizmet binası önünden Kılıçarslan parkına kadar yapılan kortej yürüyüşü ile başladı.

Festivalde Anadolu el sanatları yeniden hayat bulurken unutulmaya yüz tutmuş geleneksel çocuk oyunları sergilendi.

2. Kılıçarslan teması ile gerçekleşen festival de alanının içerisinde Sultan 2. Kılıçarslan’ı simgeleyen otağ kuruldu. Bu otağ çevresine yeni otağlar kurularak park içine oba kuruldu. Tarihte yolculuğa çıkılması için her ayrıntının düşünüldüğü Festivalde, ziyaretçileri girişte savaşçı kostümleri giymiş askerler karşıladı. Festivalin başladığını duyurmak için kös davullara vuruldu. Demirci çekil ve örs ile demir dövdü.

Beraberindekiler ile birlikte festival alanını gezen Bilal Erdoğan, “Burada bugün ok atanlar, burada bugün güreşleri izleyenler, bugün burada atlı sporları, gösterileri izleyenler, kendi hayatlarına acaba bunları katabiliyorlar mı? Bunun çalışmasını yapalım. Yani biz at üzerinde destanlar yazmış bir ecdadın torunlarıyız. Acaba kaç tanemiz at biniyor? At binmek sadece böyle kısıtlı bir elit kesimin sporu mu yoksa acaba bu Türk’ün sporuysa bütün Anadolu’nun sporu mu veya ok atmak? Sadece bugün ok atmakla bırakmayın, okçuluk sporunu benimsemeye çalışın. Çocuklarda dikkat dağınıklığını gidermede pedagoglar tarafından tavsiye ediliyor. Bu bizim kendi sporumuz. Başka bir yerden ithal edilmiş şey değil. Dolayısıyla ben bütün annelere babalara sesleniyorum. Çocuklarımız bugün burada eğleniyorlar. Bize ait olanlarla da eğlenmek mümkün. Bize ait olanlarla da zaman geçirmek mümkün. Sadece dışarıdan ithal ettiklerimize muhtaç, mahkum değiliz. Onlar da tamam. Biz Batı’nın kültürünü silmeye, yok etmeye falan kalkışmıyoruz ama bizim kültürümüzü yok etmeden, bizim kültürümüzü yaşatarak bunu yapmak zorundayız” diye konuştu.

Hasır örme, halıcılık, kök boya gibi Türk geleneksel adetleri oba girişinde ziyaretçilere tanıtılırken bakırcı ve kalaycı günün içerisinde bakırları kalayladı.

Atlı akrobasi, Atlı Okçuluk ve cirit oyunları izleyenleri adeta büyüledi. Yüzlerce kişi atlı akrobasi gösterisini ayakta alkışladı.

Kılıçarslan Parkı içinde gerçekleşen festival hafta boyunca ziyaretçi akınına uğradı. Festival alanında ayrıca Aksaray’ın manevi önderleri ve Türk tarihine damga vuran devlet adamlarının daha yakından tanıtılması için otağlar kuruldu. Kurulan otağdan ziyaretçilere bilgiler ve kıssalar aktarıldı.

Türk ata sporumuz güreş, festivalin olmazda olmazlarındandı. Er meydanına çıkan pehlivanlar birbirleriyle kıyasıya mücadele etti.

Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde “Anadolu’da bir aslan gördüm’ dediği Malaklılar, ziyaretçileri her zamanki gibi büyük hayranlık uyandırdı.

Geleneksel Türk oyunlarından olan Aşık Atma, Çember Oyunları, Mangala Turnuvası, Mas güreşleri, okçuluk, topaç oyunları festivalde renkli görüntüler oluşturdu. Ziyaretçiler bu festival ile binlerce yıl öncesine yolculuk etti.

Katılımcıların etkinlik alanını dolaştığında tarihte bir yolculuk yaptığını anlatan Yazgı, “Festivalimize gelenler, tam 800 yıl geriye gitmek suretiyle Aksaray’ımızın eski coğrafyasını, kültürünü, medeniyetini bir kere daha görmüş oldular” dedi.

Ihlara Kültür ve Spor Festivali, Aksaray Belediyesinin düzenlediği fotoğraf yarışması ödül töreni ile son buldu..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ