Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 8,52 / Satış: 8,55
€ EURO → Alış: 10,33 / Satış: 10,37

Fransa, Google’a 1,1 Milyar Euro Ceza Kesti

Fransa, Google’a 1,1 Milyar Euro Ceza Kesti
  • 15 Şubat 2021

Dünyanın en tanınan arama motoru olan Google, kullanıcılara aradıkları bilgileri sunmanın yanı sıra çeşitli eser ve servisler hakkında da …

Dünyanın en tanınan arama motoru olan Google, kullanıcılara aradıkları bilgileri sunmanın yanı sıra çeşitli eser ve servisler hakkında da bilgiler sunuyor ve Google’ı her gün yüz milyonlarca kişinin kullandığını düşünürsek arama sonuçlarında yapılan sıralamanın son derece değerli olduğunu söyleyebiliriz.

Fransa İktisat Bakanlığı’na bağlı Haksız Rekabetle Çaba ve Tüketiciyi Müdafaa Kurumu’ndan (DGCCRF) yapılan yazılı açıklamada; Batı Avrupa ülkesindeki birtakım otellerin şikayeti üzerine Google hakkında soruşturma başlatıldı ve 2019 ile 2020 yıllarında Google’ın 7 bin 500 otel hakkında verdiği bilgiler denetim edildi.

Google, 1,1 milyar euroluk cezayı ödemeyi kabul etti

DGCCRF’in açıklamasına nazaran yapılan soruşturma sonucunda Google’ın otellerin yıldız sıralamasında tüketicileri yanılttığı tespit edildi ve sonrasında Google İrlanda ve Google Fransa bu durumu düzeltti. Lakin Google’ın bu geç gelen düzeltme atılımı, şirketin yüklü bir cezadan kurtulmasına yetmedi.

Paris savcısının da onay vermesinin akabinde Google, ülkedeki oteller için uyguladığı sıralamanın tüketicileri yanılttığı gerekçesiyle 1,1 milyon euro para cezasına çarptırıldı. Yapılan açıklamalarda Google’ın Fransa ve İrlanda temsilciliklerinin bu cezayı ödemeyi kabul ettikleri belirtildi.

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ