Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 8,54 / Satış: 8,58
€ EURO → Alış: 10,36 / Satış: 10,40

Göktaş: Hibe desteklerinden şirketler de faydalanmalı

Göktaş: Hibe desteklerinden şirketler de faydalanmalı
  • 22 Mayıs 2021

Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Göktaş, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu’na, Devletin son çıkardığı hibe desteklerinden şirketlerinde faydalanması gerektiği noktasındaki talebini iletti.

Geçtiğimiz günler içerisinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tarafından esnaflara ve tacirlere tam kapanmadan dolayı verilecek olan hibe desteklerine şirketlerinde eklenmesi gerektiğini belirten ATSO Başkanı Göktaş, yaptığı açıklamada; “Geçtiğimiz haftalar içerisinde Devletimizin salgın nedeniyle tam kapanma uygulaması neticesinde bir çok sektörde yüzlerce firmamızın ekonomik sıkıntı yaşadığını ve hibe destekleri verilmesi hatta 6 ay geri ödemesiz faizsiz kredi desteği sağlanması gerektiği noktasında zarif çağrı yapmıştık.

Yaptığımız çağrılar neticesinde 3998 Sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı ile Esnaf ve Sanatkârlar ile Gerçek Kişi tacirlere hibe desteği sağlanmıştır. Fakat alınan karar gereği pandemiden olumsuz etkilenen sektörlerden Nace faaliyet kodlarına göre gerçek kişi tacir üyelerimizin faydalandığı görülmekte iken aynı Nace koduna sahip Şirket olan üyelerimiz hibe desteğinden faydalanamamaktadır.

Örneğin Sürücü Kursu veya Tuhafiye Ticareti ile iştigal olan gerçek kişi üyemiz destek alırken, Şirket statüsündeki üyelerimiz bu desteği alamamaktadır. Burada Devletimizin esnaf, gerçek kişi ve şirket diye ayırmaksızın destek vermesi gerekmektedir. Şöyle ki bugün üyelerimiz içerisinde ekonomik açıdan gelir ve giderleri gerçek kişiyle aynı değerde olan onlarca üyemiz vardır. Bu durumdan onların rahatsız olması ve şikayetleri bize iletmeleri adına TOBB Başkanımız M.Rifat Hisarcıklıoğlu’na geçtiğimiz günler içerisinde bu durumu ilettik. Devletimizin burada yapması gereken şirket statüsünde diye zor durumda olan firmalarımızı ayırt etmemesi en azından sermayesi ve maliye kayıtlarına bakarak hibe desteği sunması gerekmektedir. İnşallah bu talebimiz yerini bulur ve şirketlerimizde hibe desteği alarak bu zor günlerde biraz olsun nefes alırlar” dedi..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ