Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 5,74 / Satış: 5,77
€ EURO → Alış: 6,37 / Satış: 6,39

Güncel Ekonomik Gelişmeler ve Yatırım Teşvikleri Bilgilendirme toplantısı düzenlendi

Güncel Ekonomik Gelişmeler ve Yatırım Teşvikleri Bilgilendirme toplantısı düzenlendi
  • 25.01.2018
  • 557 kez okundu

Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından “Güncel Ekonomik Gelişmeler Ve Yatırım Teşvikleri Bilgilendirme” toplantısı düzenlendi..

Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından “Güncel Ekonomik Gelişmeler Ve Yatırım Teşvikleri Bilgilendirme” toplantısı düzenlendi. ATSO Konferans Salonu’nda gerçekleşen toplantıya ATSO Meclis Başkanı Fatih Tekin, ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Koyuncu, ATSO Yönetim Kurulu ve ATSO Meclis Üyeleri, Daire Müdürleri ve iş adamları katıldı.

Güncel Ekonomik Gelişmeler Ve Yatırım Teşvikleri Bilgilendirme toplantısının açılışında bir konuşma yapan ATSO Meclis Başkanı Fatih Tekin; Bir çok yatırımcının, girişimcinin ve girişimci adayının teşvik ve desteklerden haberdar olmadığı için fırsatlardan yararlanamadığı bir gerçek. ATSO Olarak Bu Eksikliği Tespit Ettik Ve Kobi’lerimize Destek Verecek, Onları Doğru Kaynaklara Yönlendirecek Yatırım Destek Ofisleri Kuruldu. İstiyoruz Ki; Bu Toplantıya Katılan Herkes Buradan Yeni Bir Fikirle, Yeni Bir Vizyonla Çıksın. Bu Toplantının Devlet Desteği Algımızı, Beklentilerimizi Doğru Bir Yöne Çevirmemize Etkili Olacağını Düşünüyorum” dedi. Meclis Başkanı Tekin sözlerini ise katılımcılara gösterdikleri ilgiye teşekkür ederek tamamladı. ATSO Meclis Başkanı Fatih Tekin’in Konuşmalarının ardından ; İstihdam, ihracat, yatırım teşvik destekleri hakkında Kırıkkale Üniversitesi İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonometri Bölümü uzmanı Prof Dr Harun Öztürkler tarafından katılımcılara kapsamlı bilgiler verildi.

Kırıkkale Üniversitesi İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonometri Bölümü uzmanı Prof Dr Harun Öztürkler; Yatırım Kavramlarını ana başlıklar halinde Komple yeni yatırım, Modernizasyon Yatırımı, Tevsi Yatırım, Ürün Çeşitlendirme Yatırımları olduğu belirtti.

Teşvik sistemlerinin ise Yeni teşvik sistemi, Genel Teşvik Uygulamaları, Bölgesel – Sektörel Teşvik Uygulamaları, Öncelikli Yatırım Konuları, Yatırım Havzalarının Oluşturulması ve Kümelenme Büyük Ölçekli Yatırımlar Stratejik Yatırımlar olduğunu kaydetti.

Prof Dr Harun Öztürkler Genel Teşvik Sistemi’nde asgari sabit yatırım tutarının I. ve II. Bölgelerde 1 Milyon TL, Aksaray’ın da İçinde Bulunduğu III., IV., V. ve VI. Bölgelerde 500 Bin TL,Büyük Ölçekli Yatırımlar için asgari sabit yatırım tutarı yatırım konusuna göre farklılık göstermekle birlikte, asgari 50 Milyon, Stratejik Yatırımlar için belirlenen asgari sabit yatırım tutarının ise 50 Milyon TL olduğunu ifade etti.

Bölgesel Teşvik Uygulamaları için ise asgari 500.000 TL’den başlamak üzere desteklenen her bir sektör ve her bir il için ayrı ayrı belirlenmiştir

Destek unsurlarında ise; Katma Değer Vergisi İstisnası: Gümrük Vergisi Muafiyeti, Vergi İndirimi, Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği, Gelir Vergisi Stopajı Desteği, Sigorta Primi Desteği, Faiz Desteği, Yatırım Yeri Tahsisi, Katma Değer Vergisi İadesi olduğunu hatırlattı.

Toplantı ATSO Meclis Başkanı Fatih Tekin Tarafından Prof Dr Harun Öztürkler’e günün anısına hediye takdim edilmesi ile son buldu..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ