Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 8,28 / Satış: 8,31
€ EURO → Alış: 10,07 / Satış: 10,11

Helvadere Beldesi’nin ilçe olması için teklif sundu

Helvadere Beldesi’nin ilçe olması için teklif sundu
  • 05 Mayıs 2021

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Aksaray Milletvekili Ramazan Kaşlı, ilimize bağlı Helvadere Beldesi’nin ilçe olması için Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına teklif sundu.

Milletvekili Kaşlı’nın teklifi ise şu şekilde;

“Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 126. Maddesi “Türkiye, merkezi idare kuruluşu bakımından, coğrafya durumuna, ekonomik şartlara ve kamu hizmetlerinin gereklerine göre, illere; iller de diğer kademeli bölümlere ayrılır.” hükmü ile il ve ilçelerin kuruluş ve usulleri belirlenmiştir.

Aksaray merkeze 30 kilometre güneyinde Hasan Dağı’nın kuzey eteklerinde 1200 metre rakımda kurulu bir beldedir. Mazisi itibariyle birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Özellikle Roma ve Bizans dönemlerinde askeri üs olarak kullanılan Mokisos Nora Antik Kenti Helvadere Beldesi sınırları içerisindedir. Yerel adıyla Viranşehir olarak bilinen Antik Kent, Kapadokya Bölgesinin en yoğun ziyaret edilen örenlerinden biri olan Ihlara vadisinin ana girişine 11 kilometre uzaklıktadır. Kültürel turizm terminolojisi bağlamında ise altıncı yüzyılın, İç Anadolu Bölgesi ölçeğinde sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda, bir nevi Efes ya da Afrodisias’ı olarak nitelendirilebilir.

Ankara, Adana, Hatay ve Konya, Nevşehir, Kayseri yollarının kesişim noktasında olan ve turizm potansiyeli oldukça yüksek Aksaray ili, Mokisos Nora Antik Kenti ile bölgede önemli turizm destinasyonlarından biri haline gelmiştir. Türkiye İstatistik Kurumu 31 Aralık 2020 Tarihli Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi sonuçlarına göre Helvadere Beldesi nüfusu 2 bin 586’dır. Özellikle yaz aylarında Helvadere Beldesini turizm ya da konaklama amacıyla ziyaret edenlerin sayısı 10 bini bulmaktadır. Bağlanması teklif edilen köylerin nüfusu ise 6 bin 293’tür. Helvadere Beldesi’nin sosyo-ekonomik yapısı tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Tahıl, baklagiller, endüstriyel bitki çeşitliliği oldukça geniştir. Su kaynağı bakımında oldukça zengin olan bölge, hayvan yetiştiriciliğine oldukça uygundur.

Helvadere Beldesi’nin eteklerinde yer aldığı Hasan Dağı; dağcılık, avcılık, trekking, yaylacılık, klimatizm ve kış sporları gibi çeşitli turizm etkinliklerine yılın on iki ayında aktif hizmet vermektedir. Hasan Dağı her yıl farklı birçok ülkeden çok sayıda sporcunun katıldığı Yamaç Paraşütü yarışmalarına ev sahipliği yapmaktadır. Merkez Jandarma komutanlığı beldemize ve çevre köylere uzaklığı otuz kilometre civarındadır. Bu uzaklık, Merkez Jandarma komutanlığı sorumluluk sahasında bulunan beldemizde bazı vakalara müdahale edilmesi hususunda gecikmelere neden olmaktadır.

Helvadere Beldesi’nin ilçe olması halinde asayişin sağlanması kolaylaşacak, sosyal ve kültürel gelişmenin daha doğru yönlendirilmesi adına kamu hizmetleri daha rasyonel bir çerçevede yürütülecektir. Tüm bu nedenlerle Aksaray ili Helvadere Beldesi’nin ilçe olması öngörülmüş ve Aksaray iline bağlı Helvadere adıyla bir ilçe kurulmasına ilişkin kanun teklifi hazırlanmıştır.

Aksaray İli Helvadere İlçesine bağlanan köyler;

Karkın Merkez, Elmacık Merkez, Коҫpınar Merkez, Yenipınar Merkez, Yuva Merkez, Karaören Merkez’dir.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ