Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,86
€ EURO → Alış: 7,68 / Satış: 7,71

Hububat ekili arazilerde çimlenme ve gelişim kontrolü yapıldı

Hububat ekili arazilerde çimlenme ve gelişim kontrolü yapıldı
  • 05.12.2018
  • 506 kez okundu

Yetiştiriciliğin ilk aşaması; Tohum ekilmesi ve bunların uygun koşullarda çimlendirilmesidir. Bunun yanı sıra, tohum ekiminden sonra çeşitli teknik hatalar ve tohumun iç ve dış yapısından kaynaklanan çeşitli faktörler nedeniyle çimlenmenin olmaması veya çimlenmede gecikme gibi olumsuzluklar ile karşı karşıya kalınmaktadır.

Aksaray Ekecik Bölgesinde yetişen Arpa , Buğday ekili kıraç ve sulu arazilerde tohumlarda çimlenme ve çıkış kontrolleri Aksaray İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce yapıldı.

İncelemeye Aksaray İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Mehmet Ercan ve Teknik personellerde katıldı.

İncelemelerde bulunan İl Müdürü Bülent Saklav ‘’ İlimizin de içinde bulunduğu İç Anadolu Bölgesinde Hububat tohumlarımızın toprakla buluşma dönemleri Ekim ve Kasım aylarıdır. Aralık ayında yerinde yaptığımız tarla kontrolleri neticesinde genel itibariyle çıkışların gayet sağlıklı olduğu görülmüştür. Bundan sonraki süreçte de her şeyin yolunda gitmesini umut ediyorum’’ Dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ