Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,73 / Satış: 6,75
€ EURO → Alış: 7,54 / Satış: 7,57

İkinci el araçta yeni düzenleme Resmi Gazete’de

İkinci el araçta yeni düzenleme Resmi Gazete’de
  • 14.02.2018
  • 971 kez okundu

Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Koçaş, geçtiğimiz gün içerisinde Resmî Gazete ’de yayınlanarak yürürlüğe giren 2. el motorlu kara taşıtlarının Ticareti hakkında bilgi verdi.

Bundan sonra herkesin ikinci el otomobil satamayacağı ve ikinci el otomobil satacak kişilerin yetki belgesi alması gerekeceğini belirten, ATSO Başkanı Ahmet Koçaş, açıklamasının devamında; “Devletimiz tarafından İkinci el motorlu kara taşıtı ticaretine ilişkin olarak yeniden düzenlenen usul ve esaslar ile kararlar Resmî Gazete ‘de yayımlandı. Buna göre yeniden düzenlenen yönetmelik kapsamında, ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden gerçek ve tüzel kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların ikinci el motorlu kara taşıtı alım satım faaliyetlerini, yetki belgesinin verilmesi, yenilenmesi ve iptaline ilişkin usul ve esasları, ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapılan işletme, ikinci el motorlu kara taşıtı alım satımında ödeme yöntemlerini, noterlerin ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretine ilişkin yükümlülüklerini ve Bakanlık, yetkili idare ve diğer ilgili kurum ve kuruluşların ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretine ilişkin görev, yetki ve sorumlulukları belirlenmiş oldu.

Yönetmeliğin yürürlüğe girmesi ile birlikte ikinci el satacak kişilerin yetki belgesi alması gerekeceğinin altını çizen Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Koçaş, bu belgenin geçerlilik süresi beş sene olacak ve ikinci el oto satışı yapacakların esnaf ve sanatkârlar odasına, ticaret ve sanayi odasına veya ticaret ve sanayi odalarının ayrı kurulduğu yerlerde ticaret odasına kayıtlı olması gerekecektir. Eğitim şartı olarak en az lise mezuniyetinin arandığı konuda, ikinci el satış yapacak kişinin iflas etmemiş veya iflas etmiş olsa bile itibarını yeniden kazanmış olması gerekmektedir. Bunun yanında kişilerin kasten işlenen bir suçtan dolayı affa uğramış olsalar dahi devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, milli savunmaya ve devlet sırlarına karşı suçlar ile casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, terörizmin finansmanı, kaçakçılık, vergi kaçakçılığı veya haksız mal edinme suçlarından hüküm giymemiş ya da ticaret ve sanat icrasından hükmen yasaklanmamış olması şartı bulunmaktadır.

Satışa sunulmak üzere ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden işletmeye teslim edilen ikinci el motorlu kara taşıtı için taşıt teslim belgesi düzenlenecektir. Satışlarda ikinci el aracın üzerinde kolaylıkla görülebilecek, taşıta ilişkin tanıtıcı bilgilerin güncel olarak yer aldığı bir kart bulunacak. Araca ilişkin bir ekspertiz raporu alıcıya da verilecektir. Ekspertiz raporunda ikinci el motorlu kara taşıtının özellikleri, arıza ve hasar durumu ile kilometre bilgilerine yer verilecek olup alıcı aracın tüm bilgilerine böylece sahip olacaktır fakat sadece 8 yaş üstündeki arabalar ile 160 kilometrenin üzerindeki araçlarda ekspertiz raporu alınması zorunlu olmayacak. Ekspertiz raporu da, Türk Standartları Enstitüsü tarafından belirlenen standarda göre verilen TSE hizmet yeterlilik belgesi bulunan işletmeler tarafından düzenlenecektir” Dedi..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ