Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 8,02 / Satış: 8,06
€ EURO → Alış: 9,49 / Satış: 9,52

İŞKUR’dan engelli ve eski hükümlülere dev destek

İŞKUR’dan engelli ve eski hükümlülere dev destek
  • 28 Mayıs 2018 - 12:11

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın talimatlarıyla İŞKUR tarafından dezavantajlı gruplar içerisinde yer alan engelli ve eski hükümlü vatandaşlarımızın kendi işlerini kurmaları halinde 50 bin TL’ye kadar hibe desteğinde Aksaray rekor rakamlara ulaştı.

Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’ne müracaat eden 60 engelli ve eski hükümlüye 60 adet projesi karşılığında 50 bin TL’ye kadar hibe desteği verilecektir. Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü 81 vilayet içerisinde proje bakımından en fazla proje veren il olması nedeniyle 1. Oldu.

Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünde engelli ve eski hükümlüler için ücretsiz hizmet veren proje destek ofisi ve İŞKUR tarafından diğer kurum ve kuruluşlarla iş birliktelikleri içerisinde açılan 22 uygulamalı girişimcilik eğitimi kurslarında engelli ve eski hükümlülere pozitif ayrımcılık yapılarak kurslarda yer verilmesi başarının önemli etmenlerinden biridir.

Bir diğer unsur ise Aksaray Valisi ve Milletvekillerinin öncülüğünde İŞKUR, Ticaret ve Sanayi Odası, Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, Kaymakamlıklar, Belediyeler ve diğer kurum ve kuruluşlar ve engelli dernekleri ile iş birlikteliği bu büyük başarının sağlanmasında önemli rol oynadı.

AKSARAY, TÜRKİYE’DE PROJE 1.Sİ OLDU

Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mahmut AKKUŞ konuşmasında” hiç şüphesiz ki bu büyük başarının yakalanmasında başta Cumhurbaşkanımızın talimatları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Jülide SARIEROĞLU’nun öncülüğünde; İlimizde Sayın Valimiz Aykut PEKMEZ, Grupbaşkanvekilimiz Sayın İlknur İNCEÖZ, Milletvekilimiz Sayın Cengiz AYDOĞDU ve Mustafa SERDENGEÇTİ, kurum ve kuruluşlarının ve engelli derneklerimizin destekleriyle ciddi bir başarı elde edildi.

Artık engelli ve eski hükümlü vatandaşlarımız kendi işlerinin patronu olacaklar. Çalışma hayatının içerisinde daha güçlü bir şekilde yer alacaklar. Biz “işim de lider şehrimde değer” sloganıyla engelli ve eski hükümlü kardeşlerimizin bir taraftan kendi işinin patronu olmasına bir taraftan da şehirde değer üretmesine çaba gösterdik. Şükürler olsun Aksaray ilimizde Türkiye’de rekor denilebilecek bir başarı elde edildi. Bu sebeple emeği geçen her bir kurum ve kuruluşa, çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Engelli vatandaşlarımızın iş hayatında farklı sektörlerde ortaya koyacakları başarı diğer engelli ve eski hükümlü kardeşlerimiz için rol model olacaktır.

Aksaray’da yeniden proje bakımından rekor kırılacaktır. Engelli ve eski hükümlülerimizin 2. dönem proje başvuru suresi 8 Haziran 2018 tarihinde sona erecektir. Bu sebeple uygulamalı girişimcilik eğitimi sertifikasına sahip engelli ve eski hükümlü vatandaşlarımızı 50 bin TL’ye kadar verilen destek ve kendi işlerini kurmaları için İŞKUR’a bekliyoruz.” dedi.

60 PROJE 60 GİRİŞİMCİ 50.000 TL’YE KADAR DESTEK

Aksaray ilimizde engelli vatandaşlarımız tarafından başlıca açılan işyerleri; klasik ahşap ürünleri imalatı, süt sığırı yetiştiriciliği, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığı, ev yemekleri, ahşap oymacılık, tereyağı üretim ve satışı damızlık koyun yetiştiriciliği, seracılık, yufkacılık gibi mesleklerde kendi işyerlerini kurarak kendi işinin patronu oldular.

Aksaray Valiliği, Aksaray Çalışma İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından atmış engelli ve eski hükümlüye 50 bin TL’ye kadar hibe desteği dağıtım töreni ve 2. engelliler zirvesi önümüzdeki günlerde törenle gerçekleşecektir. Programda Ayrıca Ramazan ayı münasebetiyle protokolün engelli ve eski hükümlü vatandaşlarımızın katılımlarıyla düzenlenecek iftarda;
Engelli Ezgi ve Sema gösterileri, engelliler tarafından icra edilecek olan Mehter marşları konseri, işitme engelliler tarafından mini konser ve hibe dağıtım töreni gerçekleşecektir.

ENGELLİLER KENDİ İŞİNİN PATRONU OLUYOR

Engelli ve Eski Hükümlülerin Kendi İşlerini Kurmasına, engellilerin mesleki eğitim ve rehabilitasyonları işe ve işyerlerine uyum projeleri, destek teknolojileri ve korumalı işyerleri ile diğer projeler aracılığı ile istihdamlarına yardımcı olmak amacıyla 2018 yılı 2. dönem hibe destek başvuruları www.iskur.gov.tr adresimizden yayınlanmış olup son müracaat tarihi 8 Haziran 2018’dir.

50.000 TL HİBE DESTEĞİ İÇİN BAŞVURU ŞARTLARI

Engelli vatandaşlarımızın kendi işlerini kurmaları için 50 bin TL’ye kadar verilen destekten faydalanmanın önkoşulu %40 engelli raporu, İŞKUR’a kayıtlı olmak, 18 yaşını tamamlamış olmak, hangi sebeple olursa olsun emekli olmamak, kendi üzerinde aktif kayıtlı işyeri olmamak, girişimcilik eğitim programı sertifikasına sahip olmak yer almaktadır.

Kuruluş işlemleri desteği için 3.000TL, işletme gideri desteği için 11.000TL, kuruluş desteği için ise 36 bin TL’ye kadar destek verilecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ