Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

İyi konuşmak için iyi dinlemek gerekir

İyi konuşmak için iyi dinlemek gerekir
  • 11.04.2017
  • 1.603 kez okundu

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Öğretim Görevlisi Dr. Yılmaz Evat, güzel konuşmanın ilk şartının iyi bir dinleyici olmak olduğunu belirtti.

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Öğretim Görevlisi Dr. Yılmaz Evat, güzel konuşmanın ilk şartının iyi bir dinleyici olmak olduğunu belirtti.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nce (İİBF) düzenlenen Felsefe Toplantılarının 60’ıncısında “Konuşma Sanatı” başlıklı bir sunum yapan Yılmaz Evat, konuya dair çeşitli örnekler verdi. Cemil Meriç’in, kelamın bütünüyle haysiyet olduğunu ifade ettiğine dikkat çeken Evat, Yusuf Has Hacip’in de, Kutadgu Bilig’de “Aklın süsü dil, dilin süsü söz, insan süsü yüz, yüzün süsü gözdür” dediğini anımsattı.

Mevlana’nın “Kelamından malum olur kişinin kendi miktarı” dediğini kaydeden Evat, “Ülkemizde konuşma sanatı üzerine yazılan kitapları okuduğumuzda, ortak fikrin, güzel konuşmanın ilk şartının iyi bir dinleyici olmak olduğu görülüyor. Bu nedenle önce dinlemeyi öğrenmemiz gerekiyor. Dinlerken, hemhal olarak, kendimizi karşıdakinin yerine koyarak dinlemeliyiz. En kötü dinleme ise karşıdaki konuşurken kendi söyleyeceğini düşünerek dinlemektir. Yani sağlıklı bir konuşma için iyi bir dinleyici olmak gerekiyor” dedi.

Konuşmada önemli hususlardan birisinin de yeni şeyler söylemek olduğunu ve sürekli eski konuların öne sürülmesinin doğru olmadığını ileten Yılmaz Evat, “Konuşmada dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli unsur da yalan söylememektir. Öte yandan kelime dağarcığı da önemlidir. Ne kadar çok kelimeye hükmedersek, konuşma da o denli güzelleşir. Kelimelerle dünyayı yorumluyoruz ve ne kadar çok kelimemiz olursa, dünyaya dair yorumumuz ve bakış açımız da o kadar gelişir” dedi.

İİBF Konferans Salonu’ndaki etkinliğin sonunda Dr. Yılmaz Evat, kendisini dinleyen akademisyen ve öğrencilerin sorularını yanıtladı..

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ