Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 7,28 / Satış: 7,31
€ EURO → Alış: 8,56 / Satış: 8,59

Kalp ultrason cihazı hizmete girdi

Kalp ultrason cihazı hizmete girdi
  • 24 Temmuz 2017 - 18:12

Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesine, koroner anjiyografi ile yeterli değerlendirmenin yapılamadığı vakalarda kullanılmak üzere İntravasküler Ultrason (İVUS) cihazı alındı.

Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesine, koroner anjiyografi ile yeterli değerlendirmenin yapılamadığı vakalarda kullanılmak üzere İntravasküler Ultrason (İVUS) cihazı alındı.

Koroner Anjiyografi ünitesinde kullanılmaya başlayan İntravasküler Ultrason (İVUS) cihazı ile; kalp damarlarındaki tıkanma miktarı değerlendirilip, damar içindeki darlığın boyutu, damar içi yırtılmalar, stentlerin yerine tam olarak yerleşip yerleşmediği, damar içindeki pıhtıların içeriği, damarların dallanma bölgesi ve damar başlangıç kısımları anjiyografiye göre daha iyi görülebilecek.

Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hastane Yöneticisi Uzm.Dr.Cengizhan Kılıçaslan: “Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesini modern tıbbi cihazlarla donatılmış bir hastane yapmak istiyoruz çalışmalarımızda bu yönde. Yaklaşık bir buçuk yıldır hastanede anjiyografi yapılmakta. Son olarak aldığımız (İVUS) cihazı ile KVC ünitemizi daha da güçlendirdik. Amacımız en zor kalp vakalarını Aksaray’da yerinde çözüp, il dışına yapılan sevkleri en aza indirmektir” dedi.

AEAH Kardiyoloji Uzmanlarından Dr. Sinan İnci’de yeni alınan İntravasküler Ultrason (İVUS) cihazı ile ilgili olarak şu bilgileri verdi:

“Bazı vakalarda koroner anjiyografi ile yeterli değerlendirmeyi yapamıyor, damar içi yırtılmaları ve pıhtıların içeriğini göremiyorduk. Anjiyografi ünitesine yeni kazandırılan cihaz intravasküler ultrason cihazı ile kateter ve tel yardımı ile kalp damarlarının içerisine gireceğiz. İVUS cihazı ile damardaki tıkanma miktarını değerlendirip, damar içinde ki darlığın boyutunu, yırtılmaları, stentlerin tam olarak yerine yerleşip yerleşmediğini, pıhtının içeriğini, hatta koroner anjiyografi sonrasında anlamlı tıkanıklığın saptanamadığı bazı durumları, damarların dallanma bölgesi ve damar başlangıç kısımlarını anjiyografiye göre daha iyi görebileceğiz” dedi..

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ