Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,16 / Satış: 6,18
€ EURO → Alış: 6,73 / Satış: 6,76

Kanserle Savaş Haftası nedeniyle broşür dağıtıldı

Kanserle Savaş Haftası nedeniyle broşür dağıtıldı
  • 13.04.2016
  • 1.790 kez okundu

Kanserle Savaş Haftası nedeniyle, Aksaray Devlet Hastanesinde hasta ve hasta yakınlarına kurdele takılıp, bilinçlendirmeye yönelik broşür dağıtıldı..

Farkındalık yaratmak ve her geçen gün artarak çoğalan kanser hastalığına dikkat çekmek için harekete geçen Aksaray Devlet Hastanesi, hastaların kanser hastalığına yönelik bilinçlenmesini sağlamak üzere broşür dağıttı. Hasta ve hasta yakınlarına mavi ve pembe kurdele taktı. Sağlık çalışanları kendilerine de kurdele takarak ‘’sağlığınız bizim için önemli  deyip’’ yanlarında oldukları mesajını vermek istedi.

Vatandaşa dağıtılan broşürde, erken teşhisin kanserde hayat kurtardığı vurgulanırken, slogan olarakta “Kanser taraması bir saatini, Kanser hayatını alır” cümlesi işlendi.

Broşürde erken teşhisin, tedaviyi kolaylaştırdığı, tedavi giderlerini azalttı, sakat bırakmayarak, doku ve organ kaybını önlediği, tedavi şansını arttırarak hayat kurtardığı anlatıldı.

RİSK BÜYÜK. HER 4 KİŞİDEN 1’İ KANSER OLACAK

Dünya sağlık örgütünün verilerine göre her geçen gün kansere yakalanan insan sayısının katlanarak attığına dikkat çekilen broşürde, riskin çok büyük olduğu ve önümüzdeki yıllarda her 4 kişiden 1’inin kanser hastalığına yakalanacağı anlatıldı.

BELİRTİLERİ…

Kanserin belirli organlara göre değişiklik gösterse de, genelde belirtileri aşağıdaki gibi oluyor.

Baş Ağrısı, Dışkılama alışkanlıklarınız da değişiklik (ishal, kabız gibi);

Sarılık, Vücut deliklerinden anormal kan ve sıvı gelmesi (Makat rahim, göğüs gibi);

İyileşmeyen yaralar,

Ben ve siğillerde görülen değişiklikler ve benzeri şikayetler olarak karşımıza çıkıyor.

KANSER’DEN KORUNMAK İÇİN;

Beslenmeye dikkat etmek, spor ve aktivite yapmak, sigara ve alkol tüketmemek, güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmamak, stresten uzak durmaya sıralayabiliriz.

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ