Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

KETEM Durağı hizmete açıldı

KETEM Durağı hizmete açıldı
  • 06.02.2018
  • 1.043 kez okundu

Aksaray’da kanserin önemine ve erken teşhisin can kurtardığına dikkat çekmek amaçlı bir organizasyon düzenleyen Aksaray Belediyesi ve İl Sağlık Müdürlüğü, Mobil Kanser Erken Teşhis Araştırma ve Eğitim Merkezi (KETEM) tırı belediye caddesinde vatandaşların hizmetine sundu.

Belediye önünde düzenlenen törene Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, eşi Hasibe Yazgı, İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Cengizhan Kılıçaslan, Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Ferhan Polat, MHP Kadın Kolları Başkanı Nermin Fidan, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Aksaray Başkanı Aysun Akkurt, Aksaray Girişimci İş Kadınları Derneği (AGİK) Başkanı Hatice Şahin Eroğlu, AKMEK Birim Sorumlusu Canan Köse, Aksaray Engelli Anneleri Derneği Başkanı GülayÖztürk, İHH Kadın Kolları Başkanı Semiha Keleş , Kadın Konukevi Müdürü Serpil Altınsoy, Hamidiye Mahalle Muhtarı Şaduman Singin ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Programda bir konuşma yapan İl Sağlık Müdürü Cengizhan Kılıçaslan, 7/24 kanser taraması için vatandaşları beklediklerini belirterek, “Arkamızdaki aracımız mobil KETEM aracımız. KETEM biriminde verdiğimiz tüm hizmetleri bu araçta da veriyoruz. Burada kanser taramalarını yapıyoruz. Meme kanseri, rahim ağzı kanseri ve kolon kanseri taramalarını yapıyoruz. Hastalarımız burada mahalle ve köyleri gezen aracımızda tanı için başvurabilirler. Ayrıca KETEM otobüs durağımızda da Aksaray halkının kanser taraması için farkındalığını artırıyoruz. Durağın yapımında desteği olan belediye başkanıma çok teşekkür ediyorum. Biz kanser taraması için 7-24 onları bekliyoruz” dedi. Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı ise, “Belediyemizin hemen yanında, şehrimizin meydanında bu KETEM’in mobil aracı var. Buradaki amaç, çağımızın en büyük hastalığı olan kanserin erken teşhisi. Teşhis koymak hayatı kurtaran bir çalışma. Burada bulunan aracımız vasıtası ile Aksaraylı hanımlarımız geliyorlar, kendilerini bir kontrolden geçiriyorlar. Aynı zamanda açılışını yaptığımız durak vasıtası ile bir farkındalık oluşturduk. Durağımızın olduğu yerin hemen arkasında da KETEM teşhis merkezi var. O merkezin orada olduğunu belirtmek maksadı ile böyle bir çalışma yaptık. Çağımızın en büyük hastalığı olan kansere de el birliği içinde tekrar farkındalık oluşturmak daha fazla bu konuda duyarlı olmamız gerektiğine inanıyorum” diye konuştu.

Belediye Caddesinde gerçekleştirilen uygulamada mobil KETEM tırı vatandaşlara ücretsiz tedavi, teşhis ve araştırma hizmeti verecek. Aksaray Belediyesi, erken teşhise ve kansere dikkat çekmek amaçlı araştırma merkezinin bölgesinde bulunan otobüs duraklarını da kanser teşhis pankartlarıyla kapladı.

Aksaray’da kanser hastalıklarının erken teşhisine dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak için İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) binasının yakında ‘KETEM’ adı verilen otobüs durağı açıldı. İl Sağlık Müdürlüğü ve Aksaray Belediyesi, kanser hastalıklarının erken teşhisine dikkat çekmek için kent merkezindeki Büyük Bölcek Mahallesi’nde bulunan KETEM binasının yakındaki bir otobüs durağını pembeye boyadı. Ardından ‘Bu durak, KETEM Sağlık Durağıdır’ adı altında, erken teşhisin hayat kurtaracağını belirten uyarıcı yazılara yer verildi.

KETEM Durağının açılışı sırasında konuşma yapan Hasibe Yazgı “ Bu durağımız kadınlarımızı bilinçlendirmek adına, kendi sağlıklarına önem vermeleri adına kurulmuştur. Durağın hemen arkasında Halk sağlığı merkezimiz var. Kadınlarımız orada ücretsiz olarak muayenelerini ve tahlillerini yaptırabilirler. Erken tanı her şeyden önemlidir. Her şeyinde başı sağlıktır. Bu KETEM durağımıza ve yakınındaki Halk sağlığı merkezine herkesi davet ediyoruz. Hayırlı uğurlu olsun inşallah”

Durak, İl Sağlık Müdürü Cengizhan Kılıçaslan, Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, eşi Hasibe Yazgı ve kanserle mücadele eden kadın sivil toplum örgütü üyelerinin katıldığı törenle hizmete açıldı.

KETEM Durağının açılışının ardından Belediye Başkanı Yazgı ve beraberindekiler, DR. Abdulkadir Baba Sağlıklı Yaşam Merkezi ile Aksaray Merkez Toplum Sağlığı Merkezine geçerek burada faaliyet gösteren KETEM ile ilgili birimleri gezdiler.

İl Sağlık Müdürü Cengizhan Kılıçaslan, durağın yanında KETEM binasına durak sayesinde dikkat çekip, insanların KETEM’de kanser taraması yaptırmalarını sağlamayı amaçladıklarını belirtti. Erken teşhisin hayat kurtaracağını ifade eden Kılıçaslan, KETEM’e ait mobil araçla da köy ve mahallelerde kanser taraması yaptıklarını söyledi..

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ