Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 7,53 / Satış: 7,56
€ EURO → Alış: 8,92 / Satış: 8,96

KOP Bilgi ve Ortak Akıl Toplantısı düzenlendi

KOP Bilgi ve Ortak Akıl Toplantısı düzenlendi
  • 23 Mart 2017 - 15:59

Aksaray Valiliği İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Aksaray Ticaret Borsası işbirliğinde KOP Bilgi ve Ortak Akıl Toplantısı düzenlendi.

Aksaray Valiliği İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Aksaray Ticaret Borsası işbirliğinde KOP Bilgi ve Ortak Akıl Toplantısı düzenlendi.

Ağaçlı Melendiz Otelde düzenlenen toplantıya Aksaray Valisi Aykut Pekmez, Vali Yardımcısı Şahin Bayan, İlçe Kaymakamları, Aksaray Belediye Başkan Yardımcısı Musatafa Karahanlı, KOP Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Tongur, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve davetliler katıldı.

Aksaray Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce hazırlanan Aksaray İli Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Planı çerçevesinde düzenlenen toplantıda; konuşan Aksaray Ticaret Borsası Başkanı Hamit Özkök; tarımsal ürün üretimi yapan üreticilerin üretimlerini devam ettirilebilmesi için bölgeye dış havzalardan su getirmesi gerektiğini söyledi.

Aksaray’ın bu önemli sorunun çözüme kavuşturulması gerektiğini belirten Özkök; Aksaray’da tarımsal üretimin geleceğinin bu sorunun çözümüne bağlı olduğunu vurguladı.

İl Gıda, Tarım ve Hayancılık Müdürü Bestami Zabun’da yaptığı konuşmasında; Aksaray’ın tarım ve hayvancılığının geliştirilmesi için STK’lar ile birlikte yoğun bir çalışma yürüttüklerini söyledi. Bu yıl 3. Düzenledikleri toplantıda KOP kapsamında hangi tür projeler hazırlanabileceğinin görüşüleceğini ifade eden Zabun; “Aksaray yoncada üretiminde 2., çerezlik kabakta 3. , ayçiçeğinde 5. Sırada biz vizyon olarak da daha üst seviyelere çıkmak için gayret ediyoruz.” dedi.

KOP Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Tongur ise yaptığı konuşmasında ilk önce Aksaray, Karaman, Konya ve Niğde illerinden oluşan daha sonra Nevşehir, Kırşehir Yozgat ve Kırıkkale illerinin dahil edildiği KOP Bölgesi’nde tarım, sanayi, ticaret ve turizm alanlarında kalkınmayı hızlandırmak için projeler hazırlanarak uygulandığı bildirildi.

Tongur; “KOP şu an 96 bin km kare alanda 8 il ile nüfusu 4 milyona ulaştı. Kalkınma Bakanlığımızın, Başbakanlığın bütçeden bize verdiği pay arttı. Bölge illerimize paylar eşit miktarda ve ihtiyaca göre paylaştırılacak.” dedi.

KOP kapsamında sadece tarım ve sulama projelerine değil, bölgenin kalkınması için ticaret, enerji, eğitim, sosyal projelere kadar birçok alanda faaliyet gösterdiklerini anlatan Tongur; “Arazi toplulaştırması, sulama ve hayvancılık yatırımlarına destek veriyoruz. 2014 yılından bu yana KOP eylem planı kapsamında KOP hayvancılık yatırımları desteklemeleri hibe programı Aksaray’ın da içinde bulunduğu bölge illerinde uygulanıyor. 2017 yılından itibaren bölgeye yeni katılan illerde dâhil edilerek yine uygulamaya devam edilecek. KOP kapsamında Küçük Ölçekli Sulama İşleri (KÖSİP) programı yürütüyoruz. Kırsalda kalkınmaya yönelik olarak yapılan bu programda 2011-2016 yıllarında toplam 454 milyon TL tahsis edilmiştir. KÖSİP kapsamında Aksaray’da 50 adet projeye 61 milyon lira ödenek tahsis edildi. 2016 yılında başlayan projelerin bitirilmesiyle Aksaray’da toplam 13 bin 371 hektar alan modern sulama sistemine kavuşmuş olacaktır’ dedi.

Toplantıda daha sonra Aksaray Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bestami Zabun tarafından Aksaray’da gerçekleştirilen tarımsal faaliyetler, proje uygulamaları ve yapılması planlanan çalışmalar hakkında sunum yapıldı.

KOP İdaresi Koordinatörü Mevlüt Vanoğlu moderatörlüğünde KOP İdaresi uzmanları tarafından KOP bölgesinde ve Aksaray’da yapılan projeler hakkında bilgi verildi. Aksaray’da 2017 yılında gerçekleştirilebilecek projeler hakkında katılımcı görüşleri alınarak görüş alışverişinde bulunuldu..

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ