Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 9,73 / Satış: 9,77
€ EURO → Alış: 11,32 / Satış: 11,37

Kripto Para Vergi Düzenlemesi Hakkında Yeni Bilgiler

Kripto Para Vergi Düzenlemesi Hakkında Yeni Bilgiler
  • 04 Mart 2021

Son dönemlerde ülkemizde en çok ilgi gören yatırım araçlarından biri de kripto para almak. Aslında geleneksel paranın dijital olarak yerini …

Son dönemlerde ülkemizde en çok ilgi gören yatırım araçlarından biri de kripto para almak. Aslında geleneksel paranın dijital olarak yerini alması beklenen kripto paraların tam olarak ne olduğu uzun zamandır tartışılıyordu. Daha önce veraset vergisi kapsamında nasıl ele alınacağı belirlenen kripto paralarla ilgili gelişmeler de izleniyordu.

Ülkemizde 3 milyon yatırımcısı bulunan kripto paralara yönelik olarak düzenlemeler yapılmaya devam ediyor. APara’nın haberine göre Hazine ve Maliye Bakanlığı, TCMB, BDDK ve SPK, ilgili kuruluşlarla birlikte çalışmalar yapıyor. Yılın ilk yarısında düzenlemenin yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Asgari sermaye şartı

blank

İlk olarak bu piyasada faaliyet gösteren 60-70 kadar şirket için lisans ve asgari sermaye şartı getirilecek. Şirketlerin teknik yeterliliğe ve kurum çalışanlarından da SPK lisansına sahip olmaları beklenecek.

Kulislerde dolaşan söylentilere göre hükümet, başta Bitcoin olmak üzere kripto paraların alım satım işlemlerinden vergi almaya hazırlanıyor. Bu noktada ilk olarak kripto paranın nasıl tanımlanacağı konusunda tartışmalar yaşanıyor. Kripto paralar emtia, menkul kıymet ya da para olarak tanımlanabilir.

Uzmanlara göre kripto para menkul kıymet olarak tanımlanacak ve altın, döviz gibi kaynağından %10 oranında stopaj vergisi kesilebilecek. Türkiye’nin kripto para işlem hacminde Avrupa’da ilk, dünyada dördüncü sırada bulunduğunu da hatırlatalım.

Vergilendirme işlemlerinin uzun süreli yatırımcıları ya da “al-tut” stratejisi güden kişileri etkilemeyeceği tahmin ediliyor. Belirli bir vade içerinde, kısa sürede al sat yaparak para kazanan kişilerin elde edeceği gelirin belli bir kısmının vergi olarak kesilmesi bekleniyor.

Bakanlıktan açıklama gelmişti

blank

Daha önce Hazine ve Maliye Bakanlığı, yaptığı bir açıklamada “Kripto para ile ilgili durum bakanlığımız tarafından takip ediliyor. Kripto paralarla ilgili dünya genelindeki kaygıları paylaşıyoruz. MB, BDDK SKP ile işbirliği halinde çalışma yürütülüyor” ifadelerini kullanmıştı.

Dünyanın dört bir yanında da kripto paraların nasıl vergilendirileceği konusunda tartışmalar devam ediyor. Ülkelerin henüz bir ortak tanım bulamadığı göze çarpıyor. Başta OECD olmak üzere kurumlar da dijital varlıkların nasıl vergilendirileceği konusunda çalışmalar yapıyor.

blank
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ