Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 7,57 / Satış: 7,60
€ EURO → Alış: 8,94 / Satış: 8,97

Mekân mı insanı inşa eder, insan mı mekânı?

Mekân mı insanı inşa eder, insan mı mekânı?
  • 06 Mart 2019 - 20:04

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, insanların mekânları inşa ettiğini, ancak son tahlilde mekânların insanların zihinlerini ve davranışlarını şekillendirdiğini söyledi.

Birlik Vakfı tarafından düzenlenen “İrfan Mektebi” sohbetlerinde öğrencilerle bir araya gelen Rektör Şahin, insanla içinde yaşadığı mekân arasında ilginç bir ilişki olduğunu belirterek, “Mekân mı insanı inşa eder, insan mı mekânı?” diye sordu ve şöyle devam etti: “Apartmanları ve müstakil evleri düşünelim… Müstakil evde bir çocuğun koşuşturması alt kattaki komşuyu rahatsız etmez çünkü yapının zaten alt katı yoktur. Ama apartmanlarda pek çok daire bir yapının içinde olduğu için çocukların koşuşturması alt kattaki komşuyu rahatsız edebilir ve bu duruma dikkat etmek gerekir. Bu örnekte olduğu gibi, insanın kendisinin şekillendirdiği bir yapı, onun davranışlarını belirlemiş olur. Dolayısıyla, insan mekânı şekillendirir ama son tahlilde inşa edilen mekânlar insanların kişiliklerini inşa eder…”

İki bölümden oluşan sohbetin ardından Birlik Vakfı Başkanı Zeyid Düzgün, Rektör Şahin’e İrfan Mektebi’ne verdiği katkılar münasebetiyle teşekkür etti..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ