Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 13,40 / Satış: 13,45
€ EURO → Alış: 15,17 / Satış: 15,23

NEVÜ Öğrencileri Aksaray’da kazı çalışmalarını inceledi

NEVÜ Öğrencileri Aksaray’da kazı çalışmalarını inceledi
  • 16 Kasım 2021

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Sanat Tarihi Bölümü öğrencilerine yönelik ‘Sanat Tarihinde Kazı ve Yüzey Araştırmaları’ dersi kapsamında, Aksaray’da bulunan ören yerlerine araştırma gezisi düzenlendi.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü 3. sınıf öğrencileri ‘Sanat Tarihinde Kazı ve Yüzey Araştırmaları’ dersi kapsamında, ders sorumlusu Araş. Gör. Dr. Can Erpek ve bölüm hocaları Doç. Dr. Alper Altın, Araş. Gör. Dr. Enes Kavalçalan gözetiminde Aksaray’daki Mokissos Antik Kenti, Aşıklı Höyük ve Ihlara Vadisi’ne araştırma gezisine katıldı.

Gerçekleştirilen araştırma gezisinde Aşıklı Höyük ziyaret edilerek, Aşıklı Höyük kazı ekibi üyesi Dr. Öğr. Üyesi F. Volkan Güngördü tarafından yerleşimin tarihi, höyük nedir, nasıl oluşur, kazı çalışmaları sırasında kullanılan yöntem ve teknikler hakkında öğrencilere bilgi verildi.

Aşıklı Höyük’ün ardından Mokissos Antik Kenti’ne geçilerek, Kapadokya Bölgesi’nin Erken Bizans Dönemi dini başkentlerinden biri olan yerleşimin tarihi, günümüze ulaşan sivil ve dini mimarinin yanısıra Roma Dönemi mezarları yerinde incelendi. 2020 yılında kazı çalışmalarının başladığı, kazı başlangıcı öncesinde gerçekleştirilmesi gereken planlama ve kazı alt yapısına ilişkin işler, yüzey araştıması ve kazı çalışmalarının nasıl gerçekleştirildiği, ne tür teknolojilerin bu çalışmalar sırasında kullanıldığı dersin sorumlusu tarafından öğrencilere anlatıldı.

Son olarak Ihlara Vadisi’nde Orta-Geç Bizans Dönemlerine tarihlendirilen kayaya oyma ve kagir kiliselerin mimari özellikleri ve duvar resimleri anlatılarak, Ihlara Köyü’nden başlayan yürüyüş Belisırma Köyü’nde son buldu.

blank blank blank blank

blank
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ