Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 5,88 / Satış: 5,91
€ EURO → Alış: 6,48 / Satış: 6,51

Periodontal Tedaviler

Periodontal Tedaviler
  • 27.02.2017
  • 948 kez okundu

Dişeti hastalığı tanısı aldıysanız, durumunuzun ayrıntılarına ve sorunun şiddetine bağlı olarak çeşitli tedavi seçenekleri bulunur.

Dişeti hastalığı tanısı aldıysanız, durumunuzun ayrıntılarına ve sorunun şiddetine bağlı olarak çeşitli tedavi seçenekleri bulunur. Her zaman cerrahi olmayan en az invaziv seçeneklerle başlanır. Bununla birlikte, daha ciddi vakalarda cerrahi gerekebilir.

Cerrahi Olmayan Tedavi

Diş eti hastalığına karşı ilk savunma hattı, “ölçeklendirme ve kök planyalama” adı verilen benzersiz bir temizleme şeklidir. Bu prosedürde, düzenli temizleme cihazlarının ulaşamadığı dişlerden plak ve tartar çıkarmak için bir ultrasonik temizleme cihazı kullanılır. Sonra, dişin kaba yüzeyi ve kök düzleştirilir. Bu, dişeti dokusunun dişe yeniden sarılmasını kolaylaştıran sağlıklı, temiz bir yüzey sağlar.

Eğer diş eti hastalığınızı ciddi hale gelmeden önce ele alırsanız, ölçekleme ve kök planyalama yalnızca ihtiyacınız olan tedavi olabilir. Bununla birlikte, herhangi bir diş prosedüründe olduğu gibi, tedavi sonrası bakım hayati önem taşımaktadır. Dişlerinizi iyi durumda tutmak ve gelecekteki diş eti hastalığına karşı direnmek için günlük olarak fırça ve diş ipi uygulamanız, sağlıklı bir diyet yapmanız, tütün kullanmamak ve düzenli dişhekimi muayeneleri yaptırmanız gerekir. Başarılı bir ölçeklendirme ve kök ekiminden sonra bile, dişlerinize doğru şekilde özen göstermezseniz, diş eti hastalığının tekrarlaması muhtemeldir.

Periodontal Tedaviler

Cerrahi Tedavi Seçenekleri

Dişlerinizi çevreleyen doku veya kemik cerrahi olmayan tedaviyle tedavi edilemeyecek kadar hasar görmüşse ciddi hasarları önlemek ve sağlıklı bir gülümseme sağlamak için çeşitli cerrahi prosedürler mevcuttur. Diş ve diş etlerinizin durumuna en uygun prosedürü diş hekiminiz tarafından önerilecektir. Aşağıda, periodontal cerrahinin sık görülen tiplerinin listesi verilmektedir:

Cep Derinliği Azaltma

Sağlıklı bir ağızda, dişler sıkıca diş eti dokusuyla çevrilidir ve çene kemikleri tarafından güvenli bir şekilde desteklenir. Periodontal hastalık bu dokuları ve kemikleri tahrip eder, cepler olarak adlandırdığımız dişlerin çevresinde açık alan bırakır. Bu cepler ne kadar büyük olursa bakterilerin içinde toplanmaları o kadar kolaydır ki zaman içinde giderek daha fazla hasara neden olur. Sonunda destekleyici yapı, dişin düştüğü veya çıkarılması gerektiği noktaya kadar düşer.

Cep redüksiyon prosedürleri sırasında (“flep ameliyatı” olarak da bilinir), diş eti dokusunu geri iteriz ve altında saklanan bakterilerin yanı sıra toplanmış sertleştirilmiş plak ve tartar da çıkartırız. Daha sonra sağlıklı dokuları tekrar yerlerine dikeriz. Artık dişin ve kökün bakteri, plak ve tartar içermediği ve cebin azaldığı için, diş etleri dişlere yeniden yapışabilir.

diş maueyenesi

Yenilenme

Dişleri destekleyen kemik ve doku ciddi diş eti hastalığından dolayı kaybolduğunda, bu alanları rejenerasyon prosedürüyle eski haline getirebiliriz. Bu işlem sırasında, diş eti dokusunu katlayarak ve bakteri, plak ve tartar’ı çıkartarak başlıyoruz. Durumunuza bağlı olarak, yeni kemik büyümesini teşvik etmek için daha sonra bir kemik grefti uygulayabiliriz veya hastalık nedeniyle tahrip olan alanları onarmak için doku büyümesini uyaran özel bir protein çeşidi uygulayabiliriz.

Yumuşak Doku Grefti

Diş eti hastalığının sık görülen semptomu diş eti durgunluğudur (ayrıca dişeti çekilmesi olarak da adlandırılır). Diş etleri geri çekildiğinde, diş kökleri ortaya çıkar. Bu dişlerin daha uzun süre ortaya çıkmasını sağlayabilir ve ayrıca sıcak veya soğuk sıvı veya yiyeceklere duyarlılık oluşturabilir. Bakteriler, plak ve diş taşı dişin ve kök yüzeyine saldırdığından, dişeti diş eti hastalığından daha fazla zarar görür.

Yumuşak doku grefti sırasında, ağzınızın üstünden doku veya başka bir kaynak diş eti bölgesine dikilir ve kökleri örterek dişeti çizgisini orijinal, sağlıklı bir konuma getirir. Bu prosedür kozmetik nedenlerle de yapılabilir.

Diş Hastanesi http://www.dishastanesi.co/diseti-hastaliklari/ sitesinden derlenmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ