Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 9,28 / Satış: 9,32
€ EURO → Alış: 10,80 / Satış: 10,85

SGK Başkanı Akgün’den borç yapılandırma açıklaması

SGK Başkanı Akgün’den borç yapılandırma açıklaması
 • 03 Ağustos 2021

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Aksaray İl Başkanı Bilal Akgün, sigorta primleri, işsizlik sigorta primleri, idari para cezalarının yapılandırılabileceğini belirterek, başvuru için ise son tarihin 31 Ağustos olduğunu açıkladı.

İl Başkanı Akgün tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“9 Haziran 2021 tarihinde 31506 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 7326 sayılı Kanunla Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bazı alacaklarının yapılandırılması ile ilgili hükümler yürürlüğe girmiştir.

Yayımlanan 7326 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun kapsamında vatandaşlarımız, gerek Aksaray İl Müdürlüğümüze bizzat gelerek, gerekse e-Devlet aracılığı ile yapılandırma başvurularını gerçekleştirebileceklerdir.

Yapılandırma kapsamında;

 • Sigorta primleri,
 • Genel sağlık sigortası primleri,
 • İşsizlik sigortası primleri,
 • İş kazası, meslek hastalığı, malullük ve vazife malullüğü sonucunda doğan rücu alacakları,
 • 6183/48. maddesi kapsamında taksitlendirilen alacaklar,
 • Yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacaklar,
 • BAĞ-KUR (4/b) sigortalılarının daha önce durdurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğacak alacaklar,
 • İsteğe Bağlı ve Topluluk sigortası primleri,
 • 30.4.2021 tarihinden önce (bu tarih dahil) işlenen fiillere ilişkin olup son başvuru tarihine kadar tebliğ edildiği halde bu tarihe kadar ödenmemiş olan idari para cezaları,
 • Kanunun yayımı tarihinden önce asılları ödenen alacakların; Kanunun yayımlandığı tarih itibarıyla henüz ödenmemiş olan fer’ileri,
 • 5510/ Ek 5, Ek 6. maddeleri ile 2925 sayılı Kanun kapsamındaki sigortalılıklardan doğan primler,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından takibi ve tahsili yapılan damga vergisi, eğitime katkı payı ve özel işlem vergisi,

alacakları bulunmaktadır.

Bu bağlamda vatandaşlarımızın 31 Ağustos 2021 tarihine kadar gerçekleştirecekleri başvurular değerlendirilecek ve şartları sağlıyor olmaları durumunda Kurumumuza olan borçları için işlemiş bulunan gecikme zammı ve gecikme faizi tutarları silinerek bunun yerine Yİ-ÜFE üzerinden yeniden hesaplama yapılacaktır.

Peşin ödeme yapılması durumunda Yİ-ÜFE tutarının %90’ı, iki taksit halinde ödeme yapılması durumunda ise %50’si silinecektir.

Bunun yanında vatandaşlarımız dilerlerse 6, 9, 12 ve 18 olmak üzere dört farklı taksit seçeneği ile de ödeme gerçekleştirebileceklerdir.

Genel Sağlık Sigortası prim borçları için daha evvel hiç gelir testi yaptırmamış olan vatandaşlarımız Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek 30 Kasım 2021 tarihine kadar gelir testi yaptırabilirler. Vatandaşlarımızın hane gelirlerinin asgari ücretin 1/3’ünden daha düşük olması durumunda GSS prim borçları silinebilecektir. Aksi durumda tahakkuk etmiş olan prim borçlarını ise 31 Aralık 2021 tarihine kadar ödeyebileceklerdir.

Yapılandırmaya başvuruda bulunmuş olan vatandaşlarımızın ilk taksit ödemelerini ve ihya ödemelerini yapabilecekleri son gün 1 Kasım 2021 tarihi olarak, ikinci taksit ödemelerini yapabilecekleri son gün ise 31 Aralık 2021 tarihi olarak belirlenmiştir.”

blank
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ