Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 5,74 / Satış: 5,77
€ EURO → Alış: 6,37 / Satış: 6,39

Sosyal araştırmalar bir durum tespitidir

Sosyal araştırmalar bir durum tespitidir
  • 29.11.2017
  • 848 kez okundu

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, masa başı teorik bilginin yanında saha araştırmalarının da büyük önem arz ettiğini söyledi..

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, masa başı teorik bilginin yanında saha araştırmalarının da büyük önem arz ettiğini söyledi.

– Masa Başı Çalışmalarla Gerçekler Anlaşılamayabilir –

GENAR Başkanı İhsan Aktaş’ın konuşmacı olarak katıldığı “Türkiye’de Sosyal Araştırmalar” başlıklı konferansın açılışında konuşan ASÜ Rektörü, Türkiye’de akademinin en büyük sorunlarından birisinin masa başı çalışmalarının yoğunluğu olduğunu belirtti. Teorik bilginin yanında, saha çalışmalarının da büyük önem arz ettiğine dikkat çeken Şahin, bir iklim bilimciden örnek vererek, “Bu şahıs hava tahminlerinin mümkün olup olmayacağını çalıştıktan sonra bunun mümkün olamayacağını, hava hareketlerinde bir düzensizlik ve düzensizliğin de kendi içinde bir düzeni olduğunu fark ediyor. Araştırmanın ardından da ‘Siz yine de pencereden dışarıya bakın, gerçeği görün’ diyor. Bazen masa başında yapılan çalışmalarla gerçek hayatta ne olup bittiğini anlamak mümkün olmayabilir. Bu manada sosyal araştırmalar ufuk açıcı olabilmektedir” dedi.

– Geçmişe Göre Araştırmalara Daha Çok Başvuruluyor –

Selamlama konuşmasının ardından kürsüye gelen GENAR Başkanı İhsan Aktaş, Türkiye’nin sosyal araştırmalar hususunda iyi bir noktaya doğru ilerlediğini belirtti. Firmanın kuruluş hikâyesini anlatan ve yaptıkları çeşitli araştırmalardan söz eden Aktaş, bu araştırmaların kullanılarak, sorunlara çözüm üretilmeye çalışıldığına temas etti. İstanbul’da “Kentlilik Bilinci Araştırması” yaptıklarını söyleyen Aktaş, “Normalde bir kentte yaşayan insanlar o kenti sahiplenirler ve severler. Nihayetinde kentler insanların evi gibidir. Fakat İstanbul’da İstanbullular değil Anadolu’dan gelenler çok fazla ve dışardan gelenler kenti o kadar da sahiplenmiyorlar. 70-80 civarında sorunun olduğu bu araştırmanın detaylarına indiğimizde gördük ki; İstanbul’da yaşayanların yüzde 11’i İstanbul’dan nefret ediyor, yüzde 14-17’si belli bir yaşa gelinceye kadar deniz görmemiş, yaklaşık üçte biri memleketine geri dönme arzusu yaşıyor… Yaptığımız bu araştırmanın ardından Büyükşehir Belediyesi çeşitli projeler gerçekleştirdi. Geçen yıl yaptığımız bir araştırmada ise Ankara içinde uyuşturucu kullanım oranının yüzde ikiler seviyesinde olduğunu gördük. Bu tehlikeli bir oran. Bu gibi durumlar ancak sosyal araştırmalarla görülebiliyor. Mesela aile içi şiddet araştırmamızda, şiddetin en yoğun olduğu şehrin İzmir olduğunu gördük. Daha ilginci ise üniversite mezunu kadınların daha fazla şiddet gördüğü sonucuna ulaşmış olmamız” dedi. Sosyal araştırmaların toplumla alakalı bir durum tespiti olduğunu ve bir yönüyle toplumun nereye gideceğine dair vizyon verdiğinin altını çizen GENAR Başkanı, “Geçtiğimiz yıllara göre gerek üniversiteler, gerek yerel idareler, gerekse araştırma firmaları sosyal araştırmalara daha çok başvuruyor. Sosyal araştırmalar arttıkça bilimsel temelli toplum problemlerini çözme konusunda da eğilimler artıyor” dedi.

Konferansın ardından İhsan Aktaş soruları yanıtladı. Etkinlik, Rektör Şahin ve Aksaray Belediye Başkan Yardımcısı Serdar Baydar’ın plaket takdiminin ardından sona erdi..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ