Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,86
€ EURO → Alış: 7,68 / Satış: 7,71

Tarihi hamam ismini buldu!

Tarihi hamam ismini buldu!
  • 14.03.2019
  • 5.972 kez okundu

Aksaray’ın en eski hamamının restorasyonu Aksaray Belediyesi tarafından yaptırıldı. Açılışına gün sayılıyor. Şehrimizin tarih ve kültürünün en önemli temsilcilerinden olan bu eser Belediye Başkanı Sayın Haluk Şahin Yazgı tarafından klasik Türk müziği çalışmaları için tahsis edilmiştir.

Kadim şehrimizde Anadolu Selçuklularının yadigârlarından olan sekiz asırlık Kılıç Arslan hamamı uzun yıllar metruk bir halde kurtarılmayı bekliyordu. Hamamın eski günlerindeki gibi hizmet vermesi için Aksaray belediyesi aslına uygun bir şekilde hamamı restore ettirdi.

Öğrendiğimiz kadarıyla tarihî hamamın açılışı en kısa sürede yapılacak. Başkan Yazgı tarafından klasik Türk müziği çalışmalarına tahsis edildi. Asırlarca insanların sağlığına hizmet vermiş hamamın, artık ruhunu müzikle dinlendireceği kültürel bir mekan olarak kararlaştırılmıştır. Başka şehirlerde de tarihî hamamlar kültürümüzün yaşatılması için yeniden dizayn edilmektedir. Aksaray Belediyesi’nin klasik Türk müziği çalışmalarına tahsis etmesi de sanatseverler tarafından sevinçle karşılanmıştır.

Hamamın isminin ne olacağı merak konusuyken klasik Türk müziğine gönül verenlerin ortak fikri ise Türk müziğine silinmez imzalar atmış olan tarihî bir şahsiyet Hammâmî-zâde İsmail Dede Efendi’nin verilmesi yönündedir. Hamamın tarihi, mimarisi ve bundan sonraki işleviyle en münasip ismin müzik tarihinden bir isim olması en şık olanıdır. Bu isim de tarihimizden bir şahsiyet olmalıdır.  Bir müzik dehası olan “Hammâmî-zâde İsmail Dede Efendi” bilindiği gibi 19. Asrın ilk yarısında özellikle yenilikçi ve sanatsever padişah III. Selim’in en yakınında olan birisidir. 500’den fazla eseri olan Dede Efendi’nin 300 civarındaki eseri günümüze ulaşmıştır. Babasının mesleğinden dolayı Hammâmî-zâde ismiyle de anılan Dede Efendi’yi dünya tanımaktadır. Bu kadar önemli ve meşhur bir şahsiyetin isminin şehrimizdeki tarihî hamamda yaşatılacak olması da bir ayrıcalık ve farkındalıktır.

Kanaatimizce “AKSARAY BELEDİYESİ HAMMÂMÎ-ZÂDE İSMAİL DEDE EFENDİ KLASİK TÜRK MÜZİĞİ MERKEZİ” ismi hem anlamlı hem de kadirşinaslık adına güzel bir hizmet olacaktır.

Bu önemli eseri harap halden kurtararak şehrin hizmetine kazandıran Aksaray Belediyesi Başkanı Sayın Haluk Şahin Yazgı’yı tebrik ediyoruz..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ