Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 7,26 / Satış: 7,29
€ EURO → Alış: 8,59 / Satış: 8,62

‘Türklüğün Eski Çağları’ konulu panel düzenlendi

‘Türklüğün Eski Çağları’ konulu panel düzenlendi
  • 09 Mart 2019 - 23:25

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Yönetici Adayları Öğrenci Topluluğu tarafından düzenlenen “Türklüğün Eski Çağları” konulu panelde konuşan Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Karatay, farklı konularda ayrıntılı şekilde çalıştıklarını söyledi.

Eski Türklerin kullandıkları kılıçların kimyevi laboratuvar incelemelerine kadar derin bir ayrıntıdan söz ettiklerini belirten Prof. Karatay, “Araştırmalarımızda bazen basit soruların neden sorulmadığını merak ediyoruz. Örneğin; göçebelik gerçekten mümkün mü? Kış döneminde eksi 50 derecede çadırda nasıl yaşanabilir? Ne zamandan beri göçebelik var ve nasıl mümkün olabilir? Kitaplarda bunlar çok fazla anlatılmıyor ve sorulduğunda ise çok fazla cevap verilmiyor. Biz, bunları araştırıyoruz. Savaşlar, stratejiler ve silahlar nasıldı? İşin psikolojik harp boyutu neydi? Bunlar maalesef hiç incelenmemiş. Arkadaşlarımızla birlikte bu gibi konuları çalışıyoruz ve sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da birikiminin ötesine taşıyabilmek adına çabalıyoruz” dedi. Prof. Karatay’ın açılış konuşmasının ardından Dr. Öğr. Üyesi Selim Serkan Ükten “Eski Türklerde Kadın,” Haşim Özel “Boy, Bodun, Devlet” ve İbrahim Doğukan Dokur da “Uzaktan Gelip Uzaktan Savaşanlar” başlıklı sunumlarını gerçekleştirdi.

MHP Aksaray Milletvekili Ramazan Kaşlı, akademisyenler ve öğrencilerin katıldığı panelde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü adına Dr. Öğr. Üyesi Hakan Seldüz ve Topluluk Başkanı Mediha Canbulut da birer konuşma yaptı..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ