Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 9,19 / Satış: 9,23
€ EURO → Alış: 10,67 / Satış: 10,71

Yıllık işletme cetveli bildirimi son günü 30 Nisan!

Yıllık işletme cetveli bildirimi son günü 30 Nisan!
  • 05 Nisan 2021

Aksaray Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanununun 5. Maddesi gereği Sanayi Sicil Belgesine sahip Sanayi işletmeleri bir yıllık (2020) faaliyetleri ile ilgili yıllık işletme cetvelini 01 Ocak – 30 Nisan tarihlerinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı https://sanayisicil.sanayi.gov.trinternet adresine girerek e-devlet üzerinden bildirmeleri gerekmektedir” denildi.

Yükümlülükler:

1) Sanayi Sicil Belgesi olan işletmeler, 30 Nisan 2021 tarihi saat 24.00’e kadar Yıllık İşletme Cetvellerini E-Devlet üzerinden sanayisicil.sanayi.gov.tr adresinden elektronik ortamda girmeleri gerekmektedir. Zorunlu hallerde taahhütlü posta, kargo, faks, elektronik posta veya elden Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne iletilmek suretiyle de Yıllık İşletme Cetvelleri verilebilir. Yoğunluk yaşanmaması adına son günlere bırakılamaması önem arz etmektedir. Sistem 7 gün 24 saat açık olduğundan mesai saatleri dışında ve hafta sonları da girişler yapılabilir. 2020 yılı için Yıllık İşletme Cetvellerini vermeyen firmalara 1730,00 TL İdari Para Cezası uygulanacaktır.

2) Sanayi Sicil Belgesi işlemlerinin yerine getirilme süreleri aşağıda belirtilmiş olup aksi durum İdari Para Cezasına sebebiyet vermektedir.

3) Sanayi Sicil Belgesinin geçerliliğinin devam etmesi için “Belge Tarihi” (belgenin sol üst köşesinde yer alan tarih) itibarı ile her 2 yılda bir vizesinin yapılması gerekmektedir.

4) Mikro İşletme statüsündeki firmaların Kapasite Raporu almaları zorunlu değildir.

5) Üretime geçmemiş fakat kendisinden İş Yeri Açma ve Çalışma Ruhsatı kapsamında Sanayi Sicil Belgesi istenilen firmalar, Sanayi sicil Ön Kayıt işlemini yapmak zorundadırlar. İl Müdürlüğümüzce verilecek üst yazı kendilerine yeterli olacak olup; üretime geçtikten itibaren 2 ay içerisinde Sanayi Sicil Belgesi almak zorundadırlar.

Sağlanan Destekler:

1) Mayıs 2018 tarihinden itibaren üretimde kullanılmak üzere alınan ve 31.12.2022 tarihine kadar alınacak olan makine ve teçhizatlar KDV istisnasındadır.

2) Firmanın belgenin düzenlendiği adresindeki sayaç tarifesi Sanayi Tarifesine geçirilerek ve TRT payının alınmaması ile kullanmış olduğu elektrik tutarında indirimler olmaktadır.

3) 6802 sayılı Gider Vergileri Kanunu 33. Maddesinde bahsi geçen Kambiyo Vergilerinde 17.06.2019 tarih ve 1149 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile düzenlemeye gidilerek Sanayi Sicil Belgesi olan firmalar muaf tutulmuştur.

4) Bankalar tarafından ihracat kredileri (Türk Eximbank) ile kredilendirilen firmaların imalatçı olup olmadıklarının tespitinde sanayi sicil belgesi talep edilebilmektedir. İhracata hazırlık kredisi, reeskont kredisi, ihracata yönelik işletme sermayesi kredisi ve ihracata yönelik yatırım kredisi vb.

BU KAPSAMDA SANAYİ SİCİL BELGESİ OLAN FİRMALARIMIZIN TÜM SANAYİ SİCİL KONULARINDA AŞAĞIDAKİ İLETİŞİM KANALLARINDAN İL MÜDÜRLÜĞÜMÜZLE İLETİŞİME GEÇEREK BİLGİ ALMALARI, YÜKÜMLÜLÜKLER VE AVANTAJLAR NOKTASINDA KENDİLERİNE DESTEK SAĞLAYACAKTIR.

444 61 00 (Dâhili: 26804)
0553 065 79 86
0382 505 00 12 : mevlut.altinsoy@sanayi.gov.tr
Sanayi Mahallesi Valilik Ek-3 Hizmet Binası Kat: 3 Merkez/AKSARAY

blank

blank
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ