Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 7,55 / Satış: 7,58
€ EURO → Alış: 8,80 / Satış: 8,83

Yükseköğretimde teknolojiyi etkin kullanmak önemli

Yükseköğretimde teknolojiyi etkin kullanmak önemli
  • 04 Kasım 2016 - 18:05

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Alev Elçi, teknolojiyle zenginleştirilmiş öğrenme ortamlarının giderek yaygınlaştığını ve burada öğretim elemanlarının rolünün de daha önemli bir hale geldiğini söyledi..

47’ncisi düzenlenen Felsefe Toplantılarında bu hafta “Teknolojiyle Zenginleştirilmiş Öğrenmede Öğretim Elemanının Rolü” konusu tartışıldı. Yaklaşık 15 yıldır bu konu üzerinde çalıştığını kaydeden Yrd. Doç. Dr. Alev Elçi, 21’inci yüzyılda eğitimin artık ulusal sınırlardan küresel sınırlara ulaştığını söyledi.

Bilgi toplumu olma yolundaki en önemli değerlerden birisinin Yükseköğretim politikaları ve stratejisi olduğuna dikkat çeken Elçi, “Nitelikli ve nicelikli insan gücü yetiştirmede Yükseköğretim, büyük bir görev üstlenmiştir. Diğer taraftan öğrenci profili de giderek değişiyor. Artık öğrencilerimiz teknolojiyle büyüyor ve teknolojiyi daha iyi kullanabilir seviyeye geliyor. Öğretim elemanlarının ise biraz daha geleneksel kaldığını söyleyebiliriz” dedi.

Bu durumdan ne öğrencilerin, ne de öğretim elemanlarının memnun olduklarına vurgu yapan Alev Elçi, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Ülkemizde üniversitelerin ve öğretim elemanlarının sayısı giderek artıyor. Önemli olan sayısal olarak büyümenin yanı sıra, nitelik olarak büyümektir ve bunun için de teknolojiyle zenginleştirilmiş öğrenmeye geçiş hızlanmaktadır. Akıllı ve etkileşimli tahtaların kullanılmaya başlanması, bilgisayar laboratuvarlarının kurulması, internet erişim olanaklarının artması gibi bir takım detaylar, bu geçişin önemli göstergelerindendir. Bu noktada önemli olan teknolojinin etkin olarak kullanılmasıdır ve öğretim elemanlarının rolü de bu minvalde değişmekte ve daha da önem kazanmaktadır.”

Toplantının son kısmında Yrd. Doç. Dr. Alev Elçi, kendisini dinleyen akademisyenlerin ve öğrencilerin sorularını yanıtladı..

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ