Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,03 / Satış: 6,06
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,57

Aksaray ürünlerinin patent ve marka tescili yapılıyor

Aksaray ürünlerinin patent ve marka tescili yapılıyor
  • 03.01.2017
  • 2.170 kez okundu

Aksaray İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından ilimize ait ürün ve değerlerin patent ve marka tescil çalışmaları gerçekleştiriliyor..

Aksaray İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından ilimize ait ürün ve değerlerin patent ve marka tescil çalışmaları gerçekleştiriliyor.

Konu ile ilgili bilgi veren İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan, ilimizin tanıtımı çalışmaları çerçevesinde Aksaray’a ait ürün ve değerlerin patent ve marka tescili çalışmalarına başlanıldığını, yaklaşık iki yıldır devam eden çalışmaların neticesinde Aksaray’a ait yedi ürünle ilgili Türk Patent Enstitüsüne müracaat edildiğini, bunlardan beşinin patent ve marka tescilinin yapıldığını, iki tanesi ile ilgili de resmi onay sürecinin beklenildiğini ifade etti.

Doğan, ilk olarak 2012 yılında İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce Aksaray’da coğrafi işaretleme çalışmalarına başlanıldığını, bu çalışmaların neticesinde ilimizle aidiyeti olan ürün ve değerlerin fizibilite çalışmalarının yapıldığını, burada öne çıkan unsurlarla ilgili de Türk Patent Enstitüsüne müracaat edildiğini dile getirdi. Marka tescil, patent ve coğrafi işaretleme çalışmalarının uzun soluklu bir süreç olduğunu belirten Doğan, ilimize ait yedi ürünün tescillenmiş olmasının şehrimizin tanıtımı çalışmalarına olumlu katkılar sağlayacağını vurguladı.
Doğan üzerinde patent ve marka tescil çalışması yapılan ürün ve değerleri şöyle sıraladı; “Aksaray’ın Meşhur İnceelek Tatlısı,Tulum Kebabı, Aksaray Bulaması (Köpük Helva), Pezikpare (Pancar Tatlısı), Hasandağı Testi Kebabı, Taşpınar Halısı ve Aksaray Malaklısı.”

Doğan, 11 bin yıllık tarihi geçmişi ile Anadolu’nun en eski medeniyet merkezlerinden biri olan Aksaray’ın pek çok ürün ve değerinin olduğunu, bu değerlerin bilinmesinin ve ilimizin tanıtımı çalışmalarında kullanılmasının önemli bir husus olduğunu belirterek, ilerleyen günlerde diğer unsurlarla ilgili de çalışmaların yapılacağını ifade etti. Doğan Aksaray’ın bulunduğu coğrafya içerisinde tarihi ve kültürel değerleriyle daha fazla öne çıkması gerektiğini, bu uğurda ortaya konulacak çaba ve gayretlerin daha da artırılması gerektiğini vurguladı..

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ