Aksaray Haberleri

Altınsoy: Aksaray, tarım ve hayvancılıkta söz sahibi | haberaksaray.com
Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 7,39 / Satış: 7,42
€ EURO → Alış: 9,00 / Satış: 9,03

Altınsoy: Aksaray, tarım ve hayvancılıkta söz sahibi

Altınsoy: Aksaray, tarım ve hayvancılıkta söz sahibi
  • 10 Ekim 2018

AK Parti hükümetinin destekleriyle Aksaray’ın her alanda olduğu gibi tarım ve hayvancılıkta da Türkiye’nin parlayan yıldızı olduğunu belirten AK Parti Aksaray İl Başkanı Hüseyin Altınsoy, her geçen yıl üretim, kalite ve gelişimle birlikte istihdamın da arttığını söyledi.

Aksaray nüfusunun yüzde 80’inin tarım ve hayvancılıktan geçimini sağladığına dikkat çeken Başkan Altınsoy, İl genelinde; 420 bin 430 hektar tarım arazisi olduğunu bunun 235 bin 490 hektarın kurak arazi olmasına rağmen Aksaray’ın üretimde, Türkiye’de söz sahibi olduğunu belirtti.

Aksaray’ın tarım ve hayvancılıktaki üretimi ile Türkiye’nin önemli illerinden bir tanesi olduğunu ifade eden Altınsoy, “İlimiz sulama ve yağış konusunda sıkıntılı olmasına rağmen Aksaray tarım ve hayvancılıkta Türkiye’de en önemli merkezlerinden bir tanesi. Aksaray, şeker pancarı, yonca, ay çekirdeği, kabak çekirdeği, arpa gibi tarım ürünlerinin üretiminde Türkiye’de ilk 10’da yer alıyor. Yine Aksaray’ın 250 bin büyükbaş, 600 binden fazla küçükbaş hayvan sayısı ve yıllık yaklaşık 360 bin ton süt üretimiyle tarımda önemli bir potansiyeli bulunuyor” dedi.

Türkiye’de en kaliteli yoncanın ise Aksaray’da üretiliğini aktaran Altınsoy, “Türkiye’nin en kaliteli yoncası ilimizde üretiliyor. Yonca, Türkiye’de en çok üretimi yapılan illerin başında Aksaray geliyor ve hem yurt içine, hem de yurt dışına ihraç ediliyor” diye konuştu.

Türkiye’de en çok şeker pancarı üreten illerin arasında Aksaray’ın olduğunu belirten Altınsoy, “İlimiz 1 milyon tonun üzerinde üretim ile ülke tarımına çok önemli bir katkı sağlıyor. Arpa’da Türkiye’de 9’uncu sırada. Tahıl deposu olan İç Anadolu’da Aksaray üst seviyelere kadar yükselmiş durumda. Kabak çekirdeğinde 2-3’üncü sıradayız.

Son dönemde hayvancılıkla beraber silajlık mısırın, danelik mısırın hızı bir şekilde üretimde payının arttığını görüyoruz. Bunlar tarımda gerçekten önemli veriler. Tarımla beraber hayvancılıkta gelişiyor. Çünkü kaba yem en önemli girdi maliyetlerinin bir tanesini oluşturuyor. Aksaray’da yonca, mısır, arpa başta olmak üzere baktığımız zaman kaba yemin ana üretim üstlerinden biri haline gelmiş durumda. Aksarayımız tarım ve hayvancılığın parlayan bir yıldızı” dedi..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ