Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 7,55 / Satış: 7,58
€ EURO → Alış: 8,80 / Satış: 8,83

Altınsoy: İhracattaki yeni yol haritamız hayırlı olsun

Altınsoy: İhracattaki yeni yol haritamız hayırlı olsun
  • 24 Eylül 2018 - 12:53

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından açıklanan ihracatta yeni yol haritası hakkında açıklamada bulunan AK Parti İl Başkanı Hüseyin Altınsoy, oluşturulacak, ‘İhracat Ana Planı’ ile pazar ve mal çeşitlendirmesine, mevcut pazarlarda derinleşmeye gidileceğini belirterek, “İhracatımız içindeki yüksek teknolojili ürünlerin payı artacak” dedi.

2019-2021 yıllarını kapsayan Yeni Ekonomi Programı’nı (YEP) değerlendiren AK Parti İl Başkanı Hüseyin Altınsoy, program ile kısa vadede fiyat istikrarının ve finansal istikrarın yeniden tesis edilmesi, ekonomide dengelenmenin ve bütçe disiplininin sağlanmasının amaçlandığını belirtti. Orta vadede sürdürülebilir büyümeye yönelik ekonomik değişimin gerçekleştirilmesinin hedeflendiğine işaret Altınsoy, YEP’in önceki programlardan farklı olarak pek çok kesimin görüşleri alınarak Ticaret Bakanlığının da katkı verdiği çalışmalarla hazırlandığını kaydetti. Programın daha sade ve anlaşılır bir şekilde oluşturulduğunu ifade eden Altınsoy, somut politika hedeflerine yer verildiğini, bunun da piyasalarda olumlu karşılık bulduğunu vurguladı.

YEP’in büyüme patikasının dengeli bir şekilde belirlenmesi ve para politikasının sıkı mali politikalarla desteklenmesiyle piyasanın beklentilerini karşıladığını ifade eden Altınsoy, “YEP’in en önemli özelliği, hedeflerin mevcut ekonomik konjonktür göz önüne alınarak gerçekçi bir bakış açısıyla inşa edilmiş olmasıdır. Bu kapsamda net ihracatın büyümeye katkısının pozitif olacağını öngörüyoruz.” dedi.

YEP’in Türkiye’nin dış ticaret yapısındaki mevcut aksaklıkları teşhis ederek söz konusu sorunların çözülmesi için alınması gereken tedbirleri de içerdiğini belirten Altınsoy, “İhracatçı firmaların pazar araştırmalarına katkı sağlamak adına Ticaret Bakanlığımız tarafından “Elektronik İhracat Platformu kurulacak. Böylelikle elektronik ticaretimizin küresel elektronik ticaretteki payını artırabilmesine katkı sağlanmış olunacak. Yeni Ekonomi Programı’nın ilimiz, ülkemiz ve milletimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” ifadelerine yer verdi..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ