Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 5,74 / Satış: 5,77
€ EURO → Alış: 6,38 / Satış: 6,40

Atık camlar ustasının elinden sanata dönüşüyor

Atık camlar ustasının elinden sanata dönüşüyor
  • 18.04.2018
  • 673 kez okundu

Cam ustası Ramazan Altınsoy Vali Aykut Pekmez’i ziyaret etti. Valilik makamında kabul ettiği Altınsoy ile bir süre görüşen Vali Pekmez; Aksaray’da çıraklık, kalfalık ve ustalığını yaptığı cam işleri ile uğraşan Altınsoy’un atık camların değerlendirilmesi üzerine yaptığı çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Atık camları eriterek yeniden kullanılabilecek cam ürünlere dönüştürdüklerini anlatan Altınsoy; geri dönüşüm çalışmalarının birçok alanda uygulandığını belirterek yıllardır cam işiyle uğraştıklarını atık camların yeniden ekonomiye kazandırılması adına kurdukları atölyede erittikleri camları yeni tasarımlarla cam hediyelik ürünlere dönüştürdüklerini söyledi.

Ham olarak üretimini yaptıkları cam ürünlerin modern tasarım boyama çalışmaları ile çok farklı formlarda hediyelik ürün olarak kullanılabildiğini anlatan Altınsoy bu konuda yapılacak proje ve çalışmalarda desteğe hazır olduklarını belirtti.

Atık camların eritilerek yeniden üretimi yapılan örneklerini inceleyen Vali Pekmez; ziyareti nedeniyle Altınsoy’a teşekkür etti.

Cam işleme sanatının önemli bir sanat dalı olarak değerlendirildiğini kaydeden Vali Pekmez; bu sanatın atık camları değerlendirip geri dönüşümü sağlayarak yapılmasının ayrı bir önem arz ettiğini söyledi.

Eriyik camların yeni tasarımlarla hediyelik cam ürünlere dönüştürülmesi konusunda talep olması durumunda meslek edindirme kurslarının da düzenlenebileceğini ifade eden Vali Pekmez Altınsoy’a çalışmalarında başarılar diledi..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ