Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 8,74 / Satış: 8,78
€ EURO → Alış: 10,40 / Satış: 10,44

CHP İl Başkanı Ali Abbas Ertürk: Sarıyahşi’de neler oluyor?

CHP İl Başkanı Ali Abbas Ertürk: Sarıyahşi’de neler oluyor?
  • 15 Eylül 2020

CHP Aksaray İl Başkanı Ali Abbas Ertürk Sarıyahşi İlçesine yaptıkları ziyarette bölge halkının Belediye Başkanı Fatih Ünsal ile ilgili dile getirdiği şikâyetleri kamuoyu gündemine taşıdı.

İlçe Başkanı Fatih Ünsal’a yönelik birçok şikâyetin yer aldığının belirtildiği bir açıklama yapan Başkan Ertürk sorunların çözümü için 11 maddeden oluşan sorularını kamuoyuna sundu.

Sarıyahşi’de olanlar ile ilgili iddia ve tespitlere yer veren Ertürk yaptığı açıklamada “Elimize ulaşan iddiaların muhatabı bellidir. Muhattap Sarıyahşi Belediye Başkanı Fatih Ünsal’dır. Yaptığımız açıklama ile yetkili makamları göreve davet ediyor ve kamuoyunun aydınlatılmasını talep ediyoruz. İşleyecek tüm süreçlerin takipçisi olacağımızı, Aksaraylı tüm hemşerilerimizin haklarını gözetip savunmaya devam edeceğimizi kamuoyuna saygıyla sunarız” dedi.

Ertürk’ün Belediye Başkanı Ünsal’a yönelttiği sorular şöyle:

1- Belediye işçileri, belediye başkanına ait işyerlerinde mesai saatleri içerisinde çalıştırılmakta mıdır? Çalıştıkları günler için izin yazıldığı iddiaları doğru mudur? İddialar doğru ise belediye başkanının Belediye çalışanlarını kendi özel işinde çalıştırılması etik midir?

2- Belediyeye ait iş makineleri, belediye başkanına ait işyeri ve inşaatlarda çalıştırılmakta mıdır? Belediyenin araç kiralama yöntem ve usullerine uygun olarak makbuz düzenlenmekte ve tahsil edilmekte midir?

3- Belediye araç bakım ve otoparkında belediye başkanına ait biçerdöver ve araçlarının bakımının yapıldığı doğru mudur? Belediyenin tüm vatandaşlara böyle bir hizmeti var mıdır? Yoksa başkana özel araç gerek bakım ve tamiri mi yapılmaktadır?

4- Belediye ardiyesindeki çimentoların, ardiyeden belediye araçları ile çıkış yaptığı ve belediye başkanına ait çiftliğe taşındığı iddiası doğru mudur? Doğru ise belediyenin çimento vb. ürünleri ile ilgili bir satışı söz konusu mudur? Tüm vatandaşlar çimento alabilmekte midir?

5- Belediyeye ait atıl bir vaziyette bulunan futbol sahasındaki tribün demirlerinin belediye başkanına ait özel mülkte kullanıldığı iddiası doğru mudur? İlgili malzemeler ihale ile mi satılmıştır?

6- 18.000 TL tutarla ihale edilen bir arsa kısa bir süre içerisinde ticaretin olağan akışına aykırı bir fiyat ile ihaleyi alandan bir başkasına devredildiği doğru mudur? Sarıyahşi emlak piyasasında yapmış olduğumuz fiyat araştırmasına göre 18 bin liraya ihale edilen arsanın emlak değeri katlarca fazla olmasına rağmen neden bu kadar makul bir fiyata ihale edilmiştir?

7- Belediye başkanı özel sulaması için yaptırdığı sulama kanalında belediyeye ait beton su rögarı kullanıldığı iddiası doğru mudur? Doğru ise belediyenin böyle bir ürün satışı mevcut mudur? Başka satın alanlar da var mıdır? Yoksa başkana mı özeldir?

8- Başkanın Devletin sulama göletine kaçak boru takarak yonca tarlası sulandığı iddiası doğru mudur?

9- Belediyeye ait çay bahçesinde, satılan ürünler karşılığında fiş kesilmekte midir?

10- Belediyenin yapmış olduğu ihaleler usul ve esasa uygun yapılmakta mıdır? Yoksa iddia edildiği gibi askı ve ilan usulleri sadece şekline mi uydurulmaktadır?

11- Kısa süre önce Sarıyahşili vatandaşlardan gelen ihbarlar üzerine bir müfettiş görevlendirildiği bilinmektedir. Müfettişin yapmış olduğu soruşturma hangi aşamadadır? Tamamlanmış mıdır? Tamamlandığı ise herhangi bir cezai işlem uygulanmış mıdır?”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ