Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,79 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,40 / Satış: 7,43

Hastaneye, yeni EKG ve Defibrilatör cihazları alındı

Hastaneye, yeni EKG ve Defibrilatör cihazları alındı
  • 21.12.2016
  • 1.665 kez okundu

Aksaray Devlet Hastanesine yeni EKG ve Defibrilatör cihazları alındı..

Aksaray Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op.Dr.Himmet Durgut, yaptığı açıklamada Aksaray Devlet Hastanesi’nde Kalp Damar Hastalıkları, Kronik Kalp, Damar Yetmezliği gibi Kalp rahatsızlıklarının teşhisinde kullanılan EKG ve Defibrilatör cihazlarının yenilendiğini, 17 yeni EKG cihazı, 5 tane de Defibrilatör alındığını ve kurulum işlemlerinin tamamlanıp, hizmet vermeye başladığını söyledi.

Aksaray Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm.Dr. Cengizhan KILIÇASLAN ise;

“Aksaray Devlet Hastanesi Acil Servisleri veya Polikliniklerinde çekilen EKG’ler şerit kağıt üzerine yazmak yerine, artık bilgisayar ortamında arşivlenip, saklanacak. PACS EKG sisteminde arşivlenen EKG görüntüleri otomasyon ağı üzerinden hastalığın teşhisi ve ilerleyişini takip eden tüm doktorlar tarafından görülebilecek. Örneğin Kalp krizi geçiren bir hastanın, Acil Servise geldiğinde ki ilk EKG bilgileri ve bulguları gerektiğinde CD ortamına aktarılarak hastaya, hastane dışına çıkarma kolaylığı da sağlayacak. Eski sistemde çekilen EKG sonuçları hasta tarafından kaybedilmekte, hastalığın teşhisi ve takibinde zorluklar yaşanmaktaydı.
Ayrıca kalp krizi geçiren ve kalbi duran hastaların kalplerinin tekrar çalıştırılmasında kullanılan üzere 3 tanesi Acil Servise, 2 tanesi yoğun bakımlara olmak üzere toplamda 5 tane Defibrilatör (Elektro Şok) cihazı alındı.
17 yeni PACS EKG ve 5 tane Defibrilatör (elektro şok) cihazının Aksaray Devlet Hastanesine kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, hayırlı uğurlu olsun” dedi.

PACS EKG NEDİR?

Kalp Damar Hastalıkları, Kronik Kalp, Damar Yetmezliği gibi Kalp rahatsızlıklarının teşhisinde kullanılan EKG sonuçlarının PACS (Picture Archiving and Communication Systems) ile bilgisayar ortamında saklanması, laboratuar, MR, Tomografi, Ultrasongrafi raporları gibi otomasyon sistemi üzerinden görüntülenebilmesine imkan tanıyan bir sistemdir.
Gerektiğinde PACS EKG sistemi CD ortamına aktarılarak, il dışına sevk edilen hastaların EKG sonuçlarını beraberinde götürmesine, geriye dönük EKG sonuçlarının takibinde hasta ve doktorlara büyük kolaylık sağlamaktadır.

DEFİBRİLATÖR (ELEKTRO ŞOK) CİHAZI NEDİR?

Defibrilatör Fabrikasyona girmiş bir kalbin normal ritmini geri kazanabilmesi için kalbe kısa sureli yüksek değerde akım veren cihazdır.

Kalbin elektriksel sinyallerini görüntüleme, durmuş veya durmakta olan kalpten belli bir süre ve belli bir miktarda elektrik akımı akıtarak kalbi normal kardiyak ritmine kavuşturmak. Kısaca elektro şok cihazı olarak tanımlanabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ