Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,80 / Satış: 6,83
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısı yapıldı

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısı yapıldı
  • 19.04.2018
  • 579 kez okundu

2018 yılı işgücü eğitim planına istinaden yapılan faaliyetlerin ve il istihdam denetim kurulunun denetimleri hakkında kurul üyelerine bilgi veren Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mahmut AKKUŞ, ayrıca 2017 ve 2018 istihdam ve hedeflerin değerlendirmesini yaptı.

AKSARAY’DA İL KEZ NEET ÇALIŞMASI YAPILDI

Ayrıca 2018 yılında uygulanacak 2. Çalışma Hayatında Milli Seferberlik kapsamında yeni istihdam teşvikleri hakkında kurul üyelerine sunum gerçekleştirdi. İl Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından tarımsal alandaki gelişmeler ve istihdam olanakları anlatılırken, Aksaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Volkan IŞIK tarafından Aksaray Valiliği ve İŞKUR İl Müdürlüğü tarafından yürütülen Aksaray İlinde Genç İşsizliği ve NEET (Not in Education, Employment, or Training – Ne eğitimde ne istihdam da) ile mücadele kapsamında hazırlanan raporun sonuçları değerlendirildi. Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mahmut AKKUŞ konuşmasında müdürlüğümüzce 2017 yılından itibaren 15-29 yaş grubu için harekete geçirilerek yürütülen çalışmaların merkezine gençlerin istihdamı mesleki eğitimi ve girişimciliği ele alında. Programda ayrıca Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü iş ve meslek danışmanları tarafından 468 işyerinde gerçekleşmesi planlanan işgücü piyasa analiz raporu hakkında değerlendirmelerde bulundu. Bunun yanı sıra İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulunda mevsimlik tarım işçileri, kadın istihdamı ve toplumsal cinsiyet eşitsizliği çocuk işçiliğiyle mücadele konuları ile engelli ve eski hükümlülerin istihdamı konuları yer aldı.

KIRSAL ALANDA 538 KİŞİYE MESLEK KURSU

İŞKUR ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü iş birlikteliğinde dezavantajlı gruplar içerisinde yer alan kırsal kesimdeki gençlere ve Kadınlara yönelik yaklaşık 538 kişiye uygulamalı girişimcilik eğitimi, süt sığırı yetiştiriciliği, çoban sürü yönetim elemanı, süt hijyeni konularında kurslar düzenlendi. Kurslarda 303 kadın 235 erkek olmak üzere toplamda 538 kişiye Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından 202.000 TL ödenek aktarıldı.

AKSARAY GENÇ İŞSİZLİĞİ BÖLGE ORTALAMASI ALTINDA

Aksaray Valiliği ve İŞKUR İl Müdürlüğü tarafından yürütülen genç işsizliği ve gençlerde net konusunda ilk kez kapsamlı bir rapor hazırlandı. Aksaray ilinde nüfus yıllık ortalama yüzde 14.4 lük bir artış ile 2017 yılında 402.404 kişiye ulaşmıştır. Aksaray’daki Nüfus artışı yüzde 12.1 lik Türkiye ortalamasının üzerinde seyretmektedir. TR71 bölgesinde Aksaray kendi bölgesindeki en fazla nüfusa sahip olduğu ve 15 – 24 yaş aralığında toplam 67.512 genç bulunmaktadır. Yaklaşık her 4 kişiden birinin genç olduğu Aksaray’da potansiyelinin etkin ve verimli kullanımını sağlayacak istihdam eğitim politikaları üzerine konuşuldu. Aksaray ilinin genç işsizliğin de kendi bölge ortalamasının altında olduğu istatistiklerle değerlendirildi.

2018’de 1.100 KADINA İSTİHDAM OLANAĞI

2018 yılı içerisinde Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından aktif işgücü programları içerisinde işbaşı eğitim programı, toplum yararına program, uygulamalı girişimcilik eğitimi ve meslek edindirme kurslarında kadınların katılımının %55’ler seviyesinde olduğu 2018 yılı içerisinde toplamda 1.100 kadına istihdam olanağı sağlandığı, kadın istihdamı ve toplumsal cinsiyet eşitsizliği konusunda önemli adımlar atıldığını sunumlarla değerlendirildi.

Toplantıya Vali Yardımcısı Şahin BAYHAN, Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü, Aksaray Üniversitesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği, Ticaret İl Müdürlüğü, Ahiler Kalkınma Ajansı, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanlığı, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Aksaray İl Temsilcisi, Türkiye İşveren Konfederasyonu Aksaray İl Temsilcisi, Türkiye İşçi Konfederasyonu Aksaray İl Temsilcisi, Hak-İş hizmet-iş Şube Başkanı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, OSB Müdürlüğü, Aksaray Kadın Girişimciler Başkanı, KOSGEB Hizmet Merkezi Müdürlüğü katıldı..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ