Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,75 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,29 / Satış: 7,32

İlk defa iki taraflı ayak bileği protezi takıldı

İlk defa iki taraflı ayak bileği protezi takıldı
  • 12.04.2017
  • 3.500 kez okundu

Türkiye genelinde 4-5 merkezde yapılabilen, ayak bileği protezi ameliyatı, AEAH başarı ile gerçekleştirildi..

Türkiye genelinde 4-5 merkezde yapılabilen, ayak bileği protezi ameliyatı, AEAH başarı ile gerçekleştirildi.

Kireçlenmeye bağlı olarak 5 ay önce AEAH başvuran M.Demir (58) isimli hastaya, önce sol, sonra da sağ ayak bileği olmak üzere iki operasyonla ayak bileği protezi takıldı.

Ayak bileği protezini başarı ile takan Ortopedi ve Travmatoloji Hastalıkları Uzmanı ve Başhekim Yardımcısı Op.Dr. Serkan Güler; “ Gerçekleştirdiğimiz ayak bileği protez ameliyatı oldukça zor ve Türkiye’de 4-5 merkezde yapılabilen bir operasyon. Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak bir ilki daha gerçekleştirdik. 58 yaşında kireçlenmeye bağlı olarak ağrı ve hareket kısıtlığı olan bayan hastamızın her iki ayak bileğine protez taktık. Hastamızın sağlık durumu çok iyi. Hastamıza 5 ay önce ilk operasyonla sağ ayak bileğine protez taktık, şimdi de sol ayak bileğine protez takarak, hastamızı başarı ile sağlığına kavuşturduk. Hastamız 1,5 ay içinde her iki ayağını da rahatlıkla kullanabilecektir” dedi.

Op.Dr. Serkan Güler; “Bu rahatsızlık, ileri derecede kireçlenmeye bağlı olarak ağrı ve hareket kısıtlığı şikayetleri ile karşımıza çıkar. Bu tür rahatsızlıklar için iki tedavi yöntemi vardır. En yaygın olarak kullanılanı ayak bileğini dondurmaktır ki, bu durumda hastanın ayak bileği hiç hareket etmez ve hasta için uygun bir tedavi şekli değildir. Biz burada zor olana seçtik. Ayak bileğini dondurmak yerine, ayak bileği protezi taktık. Hastamızın ayak bileğinin ön kısmından girerek, ayak bileğinin eklem yüzeyindeki yıpranan kıkırdak tabakaları temizledik. Metal ve plastikten yapılmış eklem protezi yerleştirdik. Kemikler ile protezin kaynaması hastanın durumuna göre 3 hafta ile 1,5 ay arasında değişmektedir. Fizik tedavi ile hastamız 3 ay içinde normal hayatına dönebilecek” dedi..

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Avatar Murat engin dedi ki:

    Hocam başarılarınızın devamını dilerim imkan verilse cok daha ilkleri yapabilirsiniz bence

YORUM YAZ