Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 5,91 / Satış: 5,93
€ EURO → Alış: 6,51 / Satış: 6,54

Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin’den Aksaray ziyareti

Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin’den Aksaray ziyareti
  • 07.09.2017
  • 659 kez okundu

Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı’nın daveti üzerine Aksaray’a gelen Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin Aksaray’a hayran kaldı.

Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı’nın daveti üzerine Aksaray’a gelen Dr. Aksaray’a hayran kaldı. Şehrimizin tarihi turistik alanlarını eşiyle birlikte ziyaret eden Pendik Belediye Başkanı Dr. , Aksaray’ın Ihlara Vadisiyle, tarihin ilk yerleşim yerlerinden olan Aşıkhöyük kazı alanıyla ve ipek yolu üzerinde ticaret kervanlarıyla konakladığı tarihi kervansaraylar ve hanlarla zengin bir tarihi elinde bulundurduğunu ifade etti.

Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin ve eşini Aksaray’da ağırlayan Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı ve eşi Hasibe Yazgı, misafirlerine Aksaray tarihini anlattılar. Ardından il Kültür Turizm Müdürü Mustafa Doğan eşliğinde sırasıyla Ağzıkarahan, Saratlı Beldesindeki Kırkgözler yeraltı şehri, Kızılkaya Köyü yakınlardaki tarihin ilk yerleşim yerlerinden olan Aşıkhöyük kazı alanı, Kapadokyanın giriş kapısı Selime Katedrali, Ihlara Vadisi, Güzelyurt İlçesinde Kızlar manastırı olarak bilinen dik kayalar üstüne taş oymalı olarak inşa edilen Yüksek Kilise, yine aynı ilçenin içerisinde yer alan Küçük Ayosofya diye bilinen Kilise Camisini ziyaret ettiler.

Başkan Yazgı ve Eşi Hasibe Yazgı, misafirleri ile 392 merdivene sahip geçmiş tarihlerde birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Dünyanın 2. büyük kanyon Vadisi Ihlara Vadisi içerisine inerek vadi içerisinde 3 kilometrelik parkurda yürüyüş yaptılar. Vadi içerisinde yer alan taş oyma kiliseleri ve vadi içinde barınma için yapılan oyma yerleşim alanlarını ziyaret ettiler.

Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, Aksaray’ın kültür ve tarih şehri olduğunu söyledi. Aksaray’ın; Orta Anadolu’da zengin bir tarihi elinde bulundurduğunu dikkat çeken Başkan Dr. Kenan Şahin, Aksaray’ın mutlaka gezip görülmesi gereken şehirler arasında olduğunu aktardı.

Daha sonra Zinciriye Medresesine Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı ile birlikte geçen Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, Medresenin tarihi hakkında bilgiler aldıktan sonra kütüphanede öğrencilerle sohbet ettiler.

Ziyarete ev sahipliği yapan Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, günün anısına Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin’e hediyeler verdi.

Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin ailesiyle birlikte kendisini ağırlayan Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı ve eşi Hasibe Yazgı teşekkür ederek ziyaretten çok memnun kaldığını ifade etti. Başkan ve ailesini Pendik’e davet etti..

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ