Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 9,28 / Satış: 9,32
€ EURO → Alış: 10,80 / Satış: 10,85

Tasavvuf ve halk şairi Yunus Emre mezarı başında anıldı

Tasavvuf ve halk şairi Yunus Emre mezarı başında anıldı
  • 30 Eylül 2021

Türk tasavvuf edebiyatının en büyük şairi Yunus Emre vefatının 700. Yılında Aksaray ve Kırşehir Valiliklerince düzenlenen ortak etkinliklerle Aksaray’ın Ortaköy İlçesine bağlı Sarıkaraman Köyü Ziyaret Tepe mevkiindeki türbesi başında anıldı.

Aksaray Valiliği ev sahipliğinde Kırşehir Valiliği ile birlikte Yunus Emre’nin vefatının 700. yıldönümünde anma programı düzenlendi.

Aksaray’ın Ortaköy ilçesine bağlı Sarıkaraman Beldesi’nde bulunan Yunus Emre Türbesi’nde bir araya gelen protokol ve vatandaşlar Kur’an-ı Kerim tilaveti ile dua ederek tasavvuf şairi Yunus Emre’yi andı. Anma programının ardından Aksaray Vali Vekili Mehmet Tanışır, Yunus Emre Türbesi çevre düzenlemeleri ve külliye yapımı hakkında Kırşehir Valisi İbrahim Akın ile birlikte gezerek çalışmaları anlattı. Aksaray Valiliğince hazırlanan projelerin kısa bir süre içerisinde tamamlanacağı anlatıldı.

Kırşehir Valisi İbrahim Akın, “Yunus Emre hepinizin bildiği üzere Anadolu’muzun ilim ve irfan erlerinden, bu bölgeye değer katan manevi önderlerinden birisidir. O hep şiirlerinde sözlerinde insan sevgisini, kardeşliği, dostluğu öncelemiş insanlara hep bu yönde tavsiyelerde bulunmuştur. Bu yönüyle de toplumumuzda kardeşliğin, birliğin beraberliğin adeta çimentosu olmuştur. Arapça ve Farsçanın yaygın olarak kullanıldığı bir dönemde öz Türkçe eserler vermek suretiyle, şiirler yazmak suretiyle Türkçeyi ön plana çıkarmış bu nedenledir ki hala onun o dönemde yazdığı şiirler tüm insanlık tarafından günümüzde de çok rahatlıkla anlaşılabilmekte, çok rahatlıkla ne demek istediği anlaşılabilmektedir” dedi..

blank blank

blank
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ